Krimi Pomáháme Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Studna ukrývala munici přes 70 let na Orlickoústecku

ORLICKOÚSTECKO – Střelivo z 2. světové války našli při čištění zdroje pitné vody.Majitel studny v jedné z obcí na Lanškrounsku se nestačil divit, jaký nebezpečný poklad ukrývá jeho studna.

Při čištění dna studny nalezl spolu s pracovníky firmy ve vytěžené hmotě munici. O nálezu nás ihned informoval. Místo jsme zajistili a na pomoc přivolali pyrotechnika z Pyrotechnické služby expozitury Frýdek Místek, který provedl nezbytná opatření pro zajištění bezpečnosti. Následující den ve spolupráci s dalším kolegou z Pyrotechnické služby expozitury Olomouc a hasiči, postupně z hloubky 24 metrů vynesli 108 kilogramů zkorodované pěchotní munice a 3 kusy ručních granátů typu RG vzor 39, RG F1 a RG vzor 34. Pyrotechnici ruční granáty vzoru F1 a vzoru 34 označili za velmi nebezpečné a zničili je na místě řízeným odstřelem. Ostatní zajištěnou munici odvezli ke zničení na stálou trhací jámu.

To, že tento nález není ojedinělý dokládá další oznámení majitele domu v jedné z obcí na Českotřebovsku. Muž při demolici domu nalezl 221 kusů střeliva různých ráží, které jsme na místě zajistili, abychom s ním mohli provést další opatření.

Zdroj : Policie ČR

 

Jitka Andrlová
Redaktorka jitka.andrlova@jvpress.cz

Napsat komentář