Auto-Moto Krimi Moravskoslezský Složky IZS Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

DRAMA: Autobus v příkopu na Opavsku i cestující vyprošťovali hasiči

OPAVSKO – Tři jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) zasahovaly celé úterní dopoledne u nehody meziměstského autobusu Iveco (Irisbus) Crossway, který skončil v příkopu a stromu na silnici mezi obcemi Píšť a Chuchelná (okres Opava). Hasiči museli přes pravé boční okno, které prořezali, vyprostit celkem šest osob. Zranění utrpěl řidič a další tři dospělé osoby.

Operační středisko hasičů bylo o nehodě informováno v úterý před půl osmou ranní. Do Píště vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Hlučín (cisterna), Opava (jeřáb Demag/Terex AC 40/2) a Ostrava-Zábřeh (vyprošťovací speciál MB Actros Bizon).

Protože dveře autobusu nešly otevřít, hasiči prořezali jedno z pravých bočních oken, ostrou spodní hranu podložili dekou a vysvobodili ze zajetí autobusu všech šest osob. Dvě z nich čekaly na ošetření v hasičské cisterně, další v sanitce. Podle odhadu zasahujících hasičů je zranění neohrožovala na životech. Nezaznamenali ani žádný únik provozních kapalin z vozidla.

Po příjezdu speciální techniky z Opavy a Ostravy se Bizon postavil před přední část havarovaného autobusu a jistil ho pomocí lana z navijáku. Lano z druhého navijáku Bizona hasiči navázali přes strom v lese na levé zadní kolo kvůli snazšímu posunu autobusu k silnici. Jeřáb zezadu opatrně zvedal zadní část autobusu, aby se zadní kola dostala na (nad) silnici. Ve druhé fázi hasiči použili zadní naviják jeřábu a bez větších problémů položili autobus na všechna čtyři kola na silnici.

Autobus, který měl všechna čtyři kola v pořádku (i díky opatrné a pečlivé práci hasičů), se na silnici dokonce podařilo nastartovat. Jeden z hasičů si sedl za volant, autobus byl připojen tažnou tyčí k Bizonu a ten jej pomalu odtáhl až na odstavnou plochu v obci Chuchelná, kde byl přesně v úterní poledne předán zástupci dopravní firmy.

Hasiči ještě odstranili pomocí motorové pily a rukou zlomený strom v příkopu, který by mohl překážet silničnímu provozu. Silnice mezi Píští a Chuchelnou byla po dobu hasičského zásahu (trvajícího více než 4 hodiny) zcela uzavřena.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

One Reply to “DRAMA: Autobus v příkopu na Opavsku i cestující vyprošťovali hasiči

  1. Pingback: Devops Services

Napsat komentář