Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Kultura Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

Soutěžte s redakcí JV PRESS o nejkrásnější adventní věnce nebo vánoční výzdobu bytů či domů

ČESKÁ REPUBLIKA – Naši milí čtenáři, nastává nejhezčí čas v roce a i vy už určitě máte své byty a domy krásně vyzdobené. Vyhlašujeme proto soutěž o nejhezčí adventní výzdobu.

Nemusí to být jen krásně ozdobený adventní věnec, ale například i vánoční výzdoba bytů nebo světelně vyzdobený dům a zahrada.

Tak jak to udělal například naše věrná čtenářka Lucie Bulantová z Perštejna. Za zaslané fotky s krásným nádechem Vánoc moc děkujeme. A jaké je u Vás doma kouzlo Vánoc? Pochlubte se… A hrajte o drobné redakční dárky

Své fotografie nám zasílejte do komentářů pod tento článek na Facebook, a to od 2.12. – 6.1. 2019, kdy bude vybrána 7.1. 2019 nejhezčí výzdoba… Výherce opět získá milou pozornost od redakce JV PRESS.

A CO ADVENT VLASTNĚ JE ?

Slovo ADVENT pochází z latinského slova „adventus“ a znamená příchod Ježíše Krista. Advent se začal slavit v jižní Galii a ve Španělsku koncem 4. století. Od 12. do 13. století se stal advent začátkem nového liturgického roku, který do té doby začínal Vánocemi. Tradice spojené s oslavou adventního období – tedy přípravou na vánoce – však sahají do doby před naším letopočtem. Nekonečné noci a krátké studené dny tehdy probíhaly ve znamení čekání na slunovrat, kdy se bude světlo zase prodlužovat a slunce nabírat na síle. V dřívějších dobách také lidé po dobu adventu drželi v určité dny půst, ovšem zvyky se měnily v závislosti na různých církvích.

Zvyk rozsvěcení adventního věnce můžeme najít už u starých germánských kmenů, ale třeba i v dávných židovských tradicích. Je symbolikou Kristova kříže a má představovat jeho požehnání skrze čtyři svíce do čtyř světových stran. Svíce bychom měli zapalovat vždy proti směru hodinových ručiček. Čtyři svíčky na adventním věnci znamenají čtyři týdny adventního období, které předchází vánočním svátkům – Štědrému dni. Adventní věnec však může být ve svém středu ozdoben pátou bílou svící. Ta symbolizuje Pannu Marii, nebo také Ježíše Krista, jejich čistotu a neposkvrněnost, duchovní čistotu Vánoc. Každou adventní neděli zapalujeme další svíčku. Často jsou na adventním věnci svíčky červené, někoho možná tedy překvapí, že podle katolických zvyků jsou však barvy svíček fialové a růžové.

Autor :  Redakce

Jitka Andrlová
Redaktorka jitka.andrlova@jvpress.cz

One Reply to “Soutěžte s redakcí JV PRESS o nejkrásnější adventní věnce nebo vánoční výzdobu bytů či domů

Napsat komentář