HZS Krimi Pomáháme Složky IZS Středočeský Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Náročný večerní zásah při záchraně horolezce v lomu Mexiko

BEROUNSKO – V úterý 8. října ve 21.42 hodin přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje informaci o pádu horolezce v lomu Mexiko v katastru obce Mořina na Berounsku.

Podle oznamovatele muž spadl na laně asi ze dvaceti metrů a zůstal chvilku v bezvědomí. Vzhledem k tomu, že na místě bylo více horolezců, tak se jich hned několik slanilo ke zraněnému a podle instrukcí operátorky zdravotnické záchranné služby mu poskytli první pomoc.

Mezitím už operační důstojník vyslal k události jednotky profesionálních hasičů ze stanic Řevnice a Beroun. Zároveň byl iniciován vzlet vrtulníku Kryštof 01 ze základny letecké záchranné služby.

První jednotka hasičů byla na místě za patnáct minut od ohlášení. V té době už byla osoba při vědomí na zemi na dně lomu. Část hasičů z lezecké skupiny k němu slanila, aby zjistila rozsah poranění. Po příjezdu oprávněné osoby došlo k otevření spojovací štoly ze sousedního lomu, kudy se dalším záchranářům podařilo dostat až ke zraněnému muži.

Následně byl horolezec stabilizován a v transportních nosítkách přenesen přibližně stometrovou štolou k sanitnímu vozidlu, které ho převezlo k připravenému vrtulníku. Pro všechny záchranáře byl zásah velice náročný, protože se se odehrával ve tmě a za poměrně silného deště, navíc se většina z nich musela po pás brodit ve vodě.

Zdroj : HZS Středočeského kraje

Jitka Andrlová
Redaktorka jitka.andrlova@jvpress.cz

Napsat komentář