HZS Krimi Pomáháme Složky IZS Technika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů Zvířata

INFORMUJEME: V Proboštově se objevil mýval severní… Pokud byste ho viděli volejte strážníky

PROBOŠTOV – Není to legrace, opravdu se nám dnes v Proboštově objevil mýval severní.

Usadil se v koruně stromu na zahradě rodinného domu v ulici kpt. Jaroše na rohu s ulicemi Na Vršku a Zemská. Pokus o odchyt se bohužel nepovedl i přes využití plošiny a odchytových prostředků.

. Pokud byste mývala (ilustrační foto pochází z Podkrušnohorského zooparku Chomutov) viděli, volejte ihned strážníky Obecní policie na telefonech 720 201 187 nebo 725 062 699. Byť se nejedná o agresivní ale spíše velmi plaché zvíře, v žádném případě se nepokoušejte o odchyt.

Mýval v úzkých vás může pokousat nebo podrápat. Stejně tak mývala nekrmte. Mýval severní (Procyon lotor), lidově také medvídek mýval, je středně velký savec obývající původně Severní Ameriku. Člověkem byl však zavlečen i do jiných částí světa (invazní druh), například také do Evropy. Poměrně hojně ho chovají soukromí chovatelé, je tedy pravděpodobné, že také náš mýválek utekl ze soukromého chovu. Zejména na Moravě ale žijí skupinky mývalů severních i v našich lesích. Jedná se rovněž o potomky uniklých zvířat. Jeho přirozeným biotopem jsou listnaté a smíšené lesy, ale díky své přizpůsobivosti dnes zcela běžně obývá například v Kanadě i města. Mýval často vyhledává skrýše v podobě nory nebo v zastavěné oblasti komíny.

Obzvlášť v komíně se stává problémovým domácím mazlíčkem, kde si dělá pelech a utváří si velice rozmanitý příbytek. S velikostí 41 – 72 cm a hmotností mezi 3,6 – 9 kg je mýval největším zástupcem čeledi medvídkovití. Celý je porostlý hustou, šedou srstí, mezi jeho charakteristické znaky patří výrazná černá obličejová maska a tmavě pruhovaný ocas. Patří mezi všežravce a obvykle je aktivní v noci.

Zdroj : Obec Proboštov

Jitka Andrlová
Redaktorka jitka.andrlova@jvpress.cz

Napsat komentář