HZS Krimi Policie Praha Složky IZS Středočeský Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

AKTUALIZUJEME: Výbuch plynu zničil část bytového domu v Tursku a zranil čtyři lidi

TURSKO – Ve středu 28. října v 17.16 hodin přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje informaci o explozi plynu v obytné části bývalého statku v obci Tursko v okrese Praha-západ. 

Podle oznamovatele došlo po výbuchu k částečné destrukci objektu, ve kterém zůstala jedna starší osoba, ostatní obyvatelé se ven evakuovali samovolně. Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče z Kladna, Kralup nad Vltavou a Roztok, podnikovou jednotku Správy železnic Kralupy nad Vltavou a jednotku sboru dobrovolných hasičů Kozinec. Ze stanice ve Slaném vyjel i nosič se speciálním kontejnerem s výdřevou na stabilizaci výkopů a narušených staveb.

Po příjezdu prvních jednotek a průzkumu bylo potvrzeno úplné zřícení části dlouhého objektu, ve kterém zůstala jedna osoba, ale hasiči se k ní nemohli dostat. Velitel zásahu požádal o vyslání USAR týmu a sacího bagru a také kynologů se psy vycvičenými na vyhledávání osob v sutinách. Zdravotnická záchranná služba kromě čtyř pozemních posádek aktivovala přílet vrtulníku. Na místo byly povolány i pohotovostní týmy plynařů a rozvodných závodů a také statik na posouzení stavu budovy.

FOTOGALERIE…

Hasičům se záhy podařilo částečně zavaleného muže vyprostit a spolu s dalšími třemi zraněnými, z nichž jeden utrpěl pouze šok, ho předali zdravotnické záchranné službě. Po nezbytném ošetření byl pacient letecky transportován do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Pro dalších šestnáct osob, které se z domu dostaly vlastními silami, byl ze slánské stanice přivolán evakuační autobus. Zatímco vyslání USAR týmu bylo zrušeno, požadavek na vyhledávací psy stále platil, protože velitel zásahu chtěl z preventivních důvodů nechat prohledat zasypanou plochu o přibližném rozměru 10×15 metrů.

Z objektu hasiči postupně vynesli šest propanbutanových lahví. Vzhledem k počtu zasahujících jednotek byla událost dále řešena ve druhém poplachovém stupni. Na místo se dostavil starosta obce kvůli případnému zajištění náhradního ubytování obyvatel poškozeného domu. Všichni si ale sehnali náhradní střechu nad hlavou u příbuzných nebo známých.

V 19.30 hodin nechal velitel zásahu celý prostor vyklidit, aby mohli zával projít psi, se kterými přijeli strážníci Městské policie Praha. Výsledek obou průzkumů byl negativní, čímž byly potvrzeny výpovědi obyvatel domu, že nikoho nepostrádají. Přesto byla ještě místa, kam se psi nedostali, prohlédnuta štěrbinovou kamerou a výsledek byl stejný. Po deváté hodině večerní byl do objektu povolen vstup statika a vyšetřovatelů kriminální policie. Současně s tím velitel odeslal na základny první jednotky.

Před třiadvacátou hodinou byl zásah ukončen s tím, že ve čtvrtek ráno bude pokračovat vyšetřování ve spolupráci s Policií ČR. O pomoc byl požádán také Záchranný útvar HZS ČR, který disponuje těžkou technikou, především výkonnými stroji na zemní práce. Přes noc budou objekt obehnaný páskou střežit policejní hlídky.

Po dobu zásahu byly stanice Kladno, Kralupy nad Vltavou, Roztoky a Slaný zálohovány dobrovolnými jednotkami Žilina, Kralupy nad Vltavou, Roztoky a Zlonice, které byly v pohotovosti na svých zbrojnicích.

Autor: Ing. Ladislav Holomčík

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář