HZS Krimi Policie Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Středočeský Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

OBRAZEM: Požár výrobní haly na Příbramsku likvidovalo sedmnáct jednotek, hasiči uchránili přilehlý zámek

PŘÍBRAMSKO – Včera ve 20.12 hodin byl na Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje nahlášen požár v hale na výrobu tvrzeného skla v obci Dlouhá Lhota na Příbramsku. 

Po příjezdu velitele zásahu k události bylo zjištěno, že jde o požár většího rozsahu, proto byl ihned vyhlášen druhý poplachový stupeň, který byl po dalších deseti minutách zvýšen na třetí. Do Dlouhé Lhoty tak postupně zamířilo sedmnáct hasičských jednotek.

Kromě profesionálních hasičů ze stanic Dobříš, Hořovice, Příbram a Sedlčany vyjely také dobrovolné jednotky obcí Dolní Hbity, Drásov, Hostomice, Milín, Nečín, Obory, Pičín, Příbram – Březové Hory, Rosovice, Stará Huť, Trhové Dušníky, Višňová a Votice. Na místě události zasahovalo velké množství cisteren a čtyři kusy výškové techniky.

FOTOGALERIE…

Požár zasáhl poměrně členitý a rozsáhlý objekt (včetně administrativní části), který byl konstrukčně spojen s budovou zámku. Z tohoto důvodu rozdělil velitel zásah na čtyři úseky, kdy první chránil přilehlý zámek. Na druhém úseku hasiči ochlazovali velkou propanbutanovou nádrž umístěnou přímo v hale a na třetím chladili čerpací stanoviště nafty, kde bylo asi 300 litrů paliva. Čtvrtý úsek bylo čerpací stanoviště, které bylo zřízeno na rybníku v těsném sousedství pro zajištění plynulé dodávky vody k hašení.

Ze zámku, který slouží jako hotel, bylo převážně samovolně evakuováno 32 hostů a 6 zaměstnanců. Všichni byli přesunuti do provizorních bezpečně vzdálených míst v zámeckém areálu, kde jim nehrozilo žádné nebezpečí. Všichni byli v pořádku, takže posádka zdravotnické záchranné služby nemusela nikoho ošetřovat.

Na místo byli přivoláni technici rozvodných závodů, protože bylo potřeba vypnout elektrický proud v celém objektu výrobní firmy. Dostavila se také starostka obce Dlouhá Lhota, která vzhledem k déletrvajícímu zásahu zajistila pro hasiče jídlo a pití.

Přibližně po dvou hodinách od ohlášení události se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu a operačnímu středisku byla nahlášena lokalizace. Současně s tím byl poplachový stupeň snížen na druhou úroveň a velitel začal s první redukcí jednotek. Zároveň byl umožněn návrat hostů zpět do zámeckých prostorů.

Následovalo rozebírání zasažených konstrukcí a dohašování drobných ohnisek, která se objevila například pod propadlou střechou. Kolem půl druhé v noci byl stupeň požární poplachu snížen na základní úroveň a byly odeslány další jednotky. Na místě zůstali dobrovolní hasiči z Nečína, kteří zajistili do rána dohlídku.

Ve středu dopoledne se na místě sešli vyšetřovatelé HZS Středočeského kraje se svými kolegy z generálního ředitelství HZS ČR a s kriminální policií, aby i za využití dronu a automobilového žebříku společně pokračovali ve zjišťování příčiny vzniku požáru. Výsledky budou známé až po vyhodnocení všech získaných poznatků. Čtyři minuty po poledni byla ohlášena závěrečná likvidace.

Přímé škody byly předběžně vyčísleny na 20 milionů korun, uchráněné hodnoty na 10 milionů. Zároveň se hasičům podařilo uchránit obrovské hodnoty v podobě přilehlého zámku. Celý požár se obešel bez zranění. Po dobu zásahu držela pohotovost na své zbrojnici jednotka SDH obce Dobříš, která svoji činnost ukončila před třetí hodinou ranní.

Autor: por. Ing. Dagmar Zemanová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář