Krimi LZS Moravskoslezský Nezaradené Policie Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

Letečtí záchranáři Moravskoslezského kraje zasahovali u dvou událostí se zraněním osob v obtížně přístupném terénu

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Letečtí záchranáři Moravskoslezského kraje zasahovali v úterý u dvou událostí se zraněním osob v obtížně přístupném terénu. Pro evakuaci pacientů byla použita technika „jeřábování“ z vrtulníku. V obou případech proběhl zásah ve spolupráci s profesionálními členy Horské služby. Příprava pro tyto společné záchranné akce pomocí vrtulníku a použití speciálních technik je předmětem pravidelných cvičení.

Informaci o první události v údolí Bílé Opavy přijalo krajské operační středisko před půl dvanáctou dopoledne. Čtyřiašedesátiletá žena v náročném horském terénu uklouzla a poranila si levou dolní končetinu. Po ošetření pracovníky Horské služby Jeseníky ji z terénu vyzvedl vrtulník LZS Ostrava. S podezřením na zlomeninu v oblasti bérce byla k převozu do zdravotnického zařízení předána pozemní zdravotnické posádce.

V nedalekém Karlově pak letečtí záchranáři naložili na palubu sedmatřicetiletého muže, který při jízdě na kole v terénu havaroval a byl ošetřován pozemní posádkou. S podezřením na zlomeninu hrudních obratlů jej rychle a šetrně přepravili do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Druhá událost, tentokrát v Bílé (okres Frýdek-Místek), byla operačním střediskem řešena před patnáctou hodinou. K prvotnímu ošetření cyklisty vyrazili záchranáři Horské služby Beskydy. Dvanáctiletý chlapec při sjíždění sjezdovky přeletěl přes řídítka a narazil hlavou do pařezu. Ochranná přilba náraz vydržela, mladý muž si stěžoval na bolesti hlavy a levé ruky. Při pádu utrpěl také drobná povrchová zranění. S pomocí vrtulníku byl z horní třetiny sjezdovky evakuován na plochu pod sjezdovkou. Po podání léků byl v podtlakové matraci a s přiloženým krčním límcem letecky transportován na urgentní příjem do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Autor: PhDr. Lukáš Humpl

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář