Krimi Městská policie Pátrání Policie Složky IZS Technika Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

KRIMI: Loupežným přepadením se dva mladíci odvděčili náhodnému muži, který předtím vyhověl jejich prosbě o drobné

JIHLAVSKO – Jihlavským kriminalistům se podařilo objasnit závažný případ loupežného přepadení, ke kterému došlo v Jihlavě. Útoku předcházela dobrá vůle náhodného muže, který na ulici zareagoval na prosbu ze strany dvou mladíků o drobné mince. Kromě loupeže mají na svědomí ještě vloupání do dvou objektů v Třešti a z dalšího objektu, kam vnikli, odjeli vozidlem.

Policejní hlídce se snažili ujet a jeden z nich si pobyt na Třešťsku ještě o chvíli prodloužil tím, že se po zastavení auta dal na útěk. Oba mladíky policisté dopadli, nebylo jim ještě ani osmnáct let. Mladistvý chlapec byl obviněn ze spáchání tří trestných činů, jeho nezletilý spolupachatel se dopustil činů jinak trestných. Oba byli umístěni do zařízení pro mládež.

K loupeži došlo v druhé polovině července kolem půl desáté večer. V lokalitě ulice Fritzova oslovili procházejícího muže dva mladíci a požádali ho o drobné. Muž jim vyhověl a pokračoval v chůzi. Mladíci ale místo odchodu šli za ním a následovaly další pokusy o kontakt a získání peněz. Netrvalo dlouho a mladíci přešli od slov k náhlému fyzickému napadení. Když byl muž sražen na zem, přišel o peněženku, ze které si mladíci vzali finanční hotovost, a poté utekli. Napadený muž utrpěl zranění, které si vyžádalo ošetření, a škoda mu vznikla také na poškozených věcech.

Po přijetí oznámení o přepadení zjistili policisté popis mladíků a začali po nich okamžitě ve městě pátrat. Prověřování závažného případu převzali jihlavští kriminalisté. Na základě operativního šetření se jim v krátké době podařilo získat poznatky k oběma podezřelým a po mladících pátrali. Precizním prověřováním kriminalisté dále zjistili, že loupež není jediným činem, kterého se dopustili. V Třešti se totiž vloupali do dvou objektů, jednalo se o neobydlený dům a prodejní stánek. Použití násilí jim ani tady nebylo cizí, v jednom případě se dovnitř dostali po vykopnutí dveří a v druhém použili při vloupání mačetu, kterou předtím odcizili.

Pátrání po dvojici bylo zakončeno úspěchem minulý týden v Třešti. Mladíci vnikli ve večerních hodinách do oploceného objektu, kde se zmocnili vozidla, se kterým odjeli. Automobilu si ve městě všimli policisté a chtěli ho zastavit, řidič ale na pokyny nereagoval a místo toho se snažil ujet. Nedojel ale daleko a vozidlo policisté zastavili. Ani to ale ještě nebyl úplný konec, protože spolujedoucí se dal okamžitě na útěk, řidiče policisté zajistili. Nejen, že patnáctiletý mladík ještě nevlastní řidičské oprávnění, navíc měl pozitivní test na drogy, a dále po něm bylo vyhlášeno celostátní pátrání, neboť utekl ze zařízení pro mládež, kde má být umístěn.
Po druhém podezřelém chlapci začali policisté v lokalitě ihned pátrat, také v jeho případě se jednalo o osobu v celostátním pátrání. Čtrnáctiletého mladíka v krátké době nalezli v lokalitě centra Třeště.
Oba chlapci směřovali na jihlavské policejní oddělení. Vozidlo si převzal zpět jeho majitel.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání staršího z mladíků. „Mladistvý byl na základě shromážděných důkazů obviněn ze spáchání tří provinění, a to loupeže, neoprávněného užívání cizí věci a krádeže,“ řekl npor. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Oba podezřelí mladíci byli po provedení nezbytných úkonů umístěni do příslušných zařízení pro mládež. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let.

Autor: por. Bc. Jana Kroutilová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz