Auto-Moto Doprava HZS Krimi LZS Moravskoslezský Policie Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

Na Opavsku byl sedmapadesátiletý chodec s těžkým zraněním letecky transportován do nemocnice

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Série vážných střetů automobilů s chodci v Moravskoslezském kraji, která započala v lednu, bohužel dále pokračuje. Jen v uplynulých čtyřiadvaceti hodinách museli záchranáři Moravskoslezského kraje zasahovat u dalších pěti sražených chodců v různých částech regionu.

Nejvážnější událost se odehrála včera v Opavě. Operátorům byla ohlášena před půl sedmou. Na místě zasahovaly dva pozemní týmy a letečtí záchranáři. První posádka byla u postiženého během šesti minut od nahlášení.

Sedmapadesátiletý muž zůstal po střetu s osobním vozidlem ležet na silnici v bezvědomí a bezdeší. První pomoc mu za telefonické asistence operátorky poskytovali svědkové události, kteří také zahájili nepřímou srdeční masáž. Záchranáři dále pokračovali ve snaze o záchranu rozšířenou resuscitací.

Pacientovi byly zajištěny dýchací cesty a přístrojem řízená ventilace, vstup do kostní dřeně pro podání farmak. Týmy naložily krční límec, zajistily muže pánevním pásem a zasahující lékařka provedla akutní ošetření hrudníku. Po dvaceti minutách se týmům podařilo obnovit činnost srdce.

Pacient byl poté s poraněním hlavy a mozku, hrudníku a končetin, letecky transportován do traumatologického centra FN Ostrava. Jeho stav zůstával v době předání kritický.

Autor: PhDr. Lukáš Humpl

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz