Praha Složky IZS Ústecký Z domova Zprávy podle krajů

VIDEOREPORTÁŽ: Extrémní vítr bičoval Českou republiku a páchal velké škody!

Česká republika/Mostecko – Silný vítr zaměstnával po celou neděli hasiče, policisty i energetiky. Od třetí hodiny ranní, kdy hasiči vyjížděli k následkům větru poprvé, zasahovali během dne více než 4 500 krát.

Silný vítr, který od rána řádil v celé republice má na svědomí již dvě oběti na životech! U obce Stařeč na Třebíčsku zemřela žena, na kterou spadl strom. V Jičíně zase zabil padající strom staršího muže, který šel po chodníku. Při dnešním zásahu spadl strom také na cisternu hasičů Letohrad. Událost se naštěstí obešla bez zranění!

Zasažena byla prakticky celá republika. Velmi složitá situace je stále v Karlovarském kraji, kde byl svolán kvůli meteorologické situaci krizový štáb kraje. Velké množství výjezdů mají hasiči také v kraji Středočeském, Ústeckém, Libereckém nebo Olomouckém.

Ve většině případů se jedná o popadané stromy na silnice, železnici, domy či auta. Stromy spadlé na elektrické vedení mohou na mnoha místech za rozsáhlé výpadky proudu. Hasiči také vyjíždějí k poškozeným střechám, utrženým plechům, plotům a podobně.

VIDEOREPORTÁŽ Z MOSTECKA…

Videoreportáž připravili: Honza Vraný a Jakub Najman/JV PRESS

Operační střediska, kde jsou odbavovány tísňové hovory, jsou velmi přetížená. Znovu tedy žádáme, pokud se nejedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví nebo majetku, aby byli lidé trpěliví, zbytečně operátory nezatěžovali, pomoci se jim dostane, ale až s určitou časovou prodlevou.

Dále žádáme řidiče, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Situace je velmi nepřehledná, na mnoha místech jsou silnice neprůjezdné kvůli popadaným stromům a větvím. Svou ohleduplností usnadníte práci i stovkám hasičů, kteří jsou právě v terénu nebo na místo zásahu přijíždějí.

Ještě upozorňujeme, že při silném větru se často stává, že vypadává signál jednotlivým mobilním operátorům. Pokud se ocitnete bez signálu a potřebujete se dovolat na linku 112. Vyndejte ze svého mobilního telefonu SIM kartu a pak volte číslo 112. Na linku 112 se totiž lze dovolat i bez SIM karty.

FOTOGALERIE ZE ZÁSAHŮ KVŮLI VĚTRU…

Fotografie: Jakub Najman, Milan Vobořil, Tomáš Pitterling a SDH 

Kvůli sinému větru jsou v terénu stovky hasičů, přetížené jsou i tísňové linky

Silný vítr začal zaměstnávat hasiče kolem 3 hodiny ranní. Od 3 do 6 hodin vyjížděli kvůli větru v 55 případech. Od 7 hodiny se pak situace začala rychle zhoršovat. Od 6 do 7 hodiny již vyjížděli k 100 událostem, od 7 do 8 k 300 událostem a v 9 hodin ráno bylo aktuálně řešeno 755 událostí.

Nejhorší situace je zatím v kraji Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Středočeském a Ústeckém.

Nejčastěji hasiči vyjíždějí k popadaným stromům a větvím, dále se jedná o matriál, který nebyl dobře zajištěn, plechy, skleněné desky, ploty nebo popadaná lešení. To vše tvoří překážky na komunikacích a hrozí zraněním lidem, kteří jsou venku.

Velmi přetížené jsou tísňové linky a to i přesto, že již od včerejšího večera jsou operátoři na operačních střediscích v maximálním počtu. Žádáme proto všechny, kteří na tísňové linky volají, aby dnes, když je situace nejkritičtější, nahlašovali pouze události, kdy je ohrožen život, zdraví nebo majetek. Pokud jim na zahradě spadnul například strom, ale v tuto chvíli nikoho neohrožuje, ať nahlásí událost později. Hasiči budou likvidovat následky silného větru ještě řadu dní. Pokud si lidé nejsou jistí, je lepší na tísňovou linku zavolat. Školení operátoři sami rozhodnou, zda je potřeba vyslat do místa jednotku hasičů. V tuto chvíli máme například již více než 300 ohlášených událostí, při kterých není bezprostředně ohrožen život, zdraví nebo majetek a hasiči k nim budou vyjíždět až později.

Zdroj: kpt. Mgr. Nicole Zaoralová/tisková mluvčí

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz