HZS Středočeského kraje
Auto-Moto Doprava Složky IZS Středočeský Z domova Zprávy podle krajů

Havárie nákladního auta s nebezpečnými látkami zaměstnala hasiče od rána do večera

PŘÍBRAMSKO – Minutu před devátou hodinou byla ohlášena na Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje dopravní nehoda nákladního vozidla v obci Pňovice nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem v okrese Příbram. 

Podle prvotního hlášení bylo zřejmé, že vozidlo přepravuje nebezpečné látky podléhající přepravě ADR. Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče ze stanice Příbram a jednotku sboru dobrovolných hasičů z Rožmitálu pod Třemšínem.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že nákladní vozidlo se nachází na levém boku sjeté mimo komunikaci a hrozí jeho bezprostřední převrácení. Zároveň bylo potvrzeno, že v nákladovém prostoru jsou umístěny ICB kontejnery o obsahu tisíc litrů s nebezpečnou látkou, několik dalších menších barelů a také palety s chemikáliemi v pytlích.

Řidič, který byl lehce zraněn, podal veliteli zásahu částečné informace o přepravovaných látkách a pak byl transportován k lékařskému ošetření do příbramské nemocnice. Velitel zásahu nechal ihned vytyčit nebezpečnou zónu v okolí nehody a požádal o vyslání Chemické laboratoře Kamenice. Současně došlo k zajištění nákladního vozidla proti dalšímu pohybu tím, že bylo přivázáno k vyprošťovacímu automobilu. Hasiči také zamezili drobným únikům z lehce uvolněných uzávěrů ICB kontejnerů.

Po příjezdu chemické jednotky z Kamenice byly odebrány vzorky, které byly ihned vyhodnoceny. Poté bylo utvořeno několik skupin zasahujících hasičů, kteří v ochranných oblecích a dýchací technice prováděli postupné vyskladnění přepravovaného materiálu. K vyložení ICB kontejnerů byl použit teleskopický manipulátor.

Poslední kontejner se podařilo vyložit okolo patnácté hodiny. Vzhledem k tomu, že zásah probíhal v dýchací technice, byla na místo vyslána také jednotka ze stanice Benešov s náhradními tlakovými láhvemi.

Po vyložení přepravovaných chemikálií začaly jednotky s vyproštěním nákladního vozidla. Následně hasiči pomohli s překládkou materiálu do náhradního vozidla, které zajistil přepravce. Zásah byl ukončen okolo osmnácté hodiny, po celou dobu byla příbramská stanice zálohována jednotkou Příbram VI-Březové Hory.

zdroj: nprap. Petr Svoboda oddělení IZS

foto: HZS Středočeského kraje

redaktor: Tomáš Pitterling

HZS Středočeského kraje HZS Středočeského kraje HZS Středočeského kraje HZS Středočeského kraje HZS Středočeského kraje HZS Středočeského kraje HZS Středočeského kraje HZS Středočeského kraje

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz