Složky IZS Ústecký Z domova Zdravotnictví Zprávy podle krajů

NEBEZPEČÍ: V Děčíně se uvolnil sedmitunový skalní masív a hrozí zřícením! Město nařídilo evakuaci

DĚČÍN – Dlouhodobě monitorovaný masiv nad Teplickou ulicí se dnes vlivem povětrnostních podmínek uvolnil a hrozí zřícením. Primátorka města Děčín Marie Blažková svolala krizový štáb, který řešil vzniklou situaci. Obyvatelé žijící pod skálou budou muset být evakuováni.

Uvolněný skalní masív je velký cca 700 tun a je tedy nutné ho neprodleně odstranit. „Svolala jsem krizový štáb, abychom likvidaci skalního masivu co nejrychleji zorganizovali. Město je na takové situace připraveno, má k dispozici projektovou dokumentaci k odstranění uvolněného masivu jeho snesením,“ řekla primátorka města Marie Blažková.

Odstraňování části masivu bude probíhat postupným odlupováním masivu a jeho odvozem. Přesný způsob odstraňování nyní řeší odborníci ze sanační firmy a magistrátu. Ohrožená oblast pod skalním masivem se týká jednoho činžovního domu a jednoho rodinného domu.

 

Místo je aktuálně označeno páskou i na horní části masivu, tedy v místě za paloukem na Pastýřské stěně. Práce na odstranění budou probíhat přibbižně 14 dní. Začít by se mělo ještě dnes. Lidé žijící v dotčených domech budou muset být ihned evakuováni.

„Doba jejich evakuace bude závislá na rychlosti sanačních prací. Podle odborníků nebude jejich pobyt mimo dům nutný po celou dobu odstraňování masivu. Domy bude hlídat jak městská, tak státní policie,“ dodává vedoucí kanceláře primátora Romana Silvarová.

Zdroj: Romana Silvarová
Foto: Město Děčín

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz