Jihočeský Krimi Z domova Zprávy podle krajů

Druhý stupeň poplachu u požáru v Dráchově

DRÁCHOV – Druhý stupeň požárního poplachu muselo vyhlásit Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje u nočního požáru pily v obci Dráchov. 

Informaci o požáru přijali hasiči na tísňovou linku v úterý 8. května v 21:32 hodin jako požár pily. Do Dráchova operační důstojníci vyslali profesionální hasiče ze stanice Soběslav a svolali jednotky SDH obcí Veselí nad Lužnicí a Kardašova Řečice. Ze stanice Tábor povolali další cisternu a především výškovou techniku. K požáru vyjely další jednotky dobrovolných hasičů, a to obcí Lomnice nad Lužnicí, Tučapy, Dolní Bukovsko a Dráchov. Povolána byla také cisterna profesionálních hasičů ze stanice České Budějovice.

Celkem se na požářiště dostavilo 11 cisteren, dva dopravní automobily a automobilová plošina. Vzhledem k množství vyslané techniky byl druhý stupeň požárního poplachu vyhlášen již v 21:43 hodin.

V době příjezdu hasičů k požáru hořela plamenem střecha jedné dílny pily. Požár dále ničil i mezisklad se dřevem. Průzkum ukázal, že v hořícím objektu nikdo není, hasiči nemuseli nikoho evakuovat, nebylo třeba povolávat ZZS. Jednotky ihned zahájily hasební práce. Rozsáhlý požár, který střechu dílny a meziskladu zničil prakticky kompletně, dostaly pod kontrolu přibližně do půlhodinky. Velitel zásahu v 22:21 hodin nahlásil lokalizaci požáru.

Následovalo nezbytné rozebírání shořelé střešní konstrukce. Majitel dílny poskytnul nakladač, kterým byl shořelý krov odstraňován. K ochlazování meziprostorů hasiči použili systém Cobra, ohniska vyhledávali termokamerou. Střecha byla rozebrána a ohniska dohašena krátce po půl druhé noční. Úplná likvidace požáru byla nahlášena v 1:39 hodin. Na požářišti z důvodu monitoringu zůstala až do rána místní dobrovolná jednotka.

Na místo se pak dnes (9. května) po sedmé hodině vrátila táborská profesionální jednotka, která opět termokamerou prověřovala množná skrytá ohniska  a společně se soběslavskými kolegy a dobrovolnými hasiči obce Veselí nad Lužnicí je dohašovala.

Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody předběžně na 3 000 000,-, hasiči svým zásahem uchránili další majetek za 20 000 000,-. Příčina vzniku požáru je v šetření.

 

autor: Vendula Matějů

foto: HZS Jihočeského kraje

redaktor: Tomáš Pitterling

 

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz