Kultura Středočeský Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

NEZAPOMÍNEJME: Pietní vzpomínka k 76. výročí vyhlazení obce Lidice se dnes uskutečnila na Pietním území Lidic

LIDICE – Smutné výročí si dnes připomínáme 76. výročí vyhlazení obce Lidice nacisty; pietní akt proběhl dnes, tedy v neděli 10. června na pietním území u společného hrobu lidických mužů.

10. 6. 1942 bylo zastřeleno 173 mužů. Ženy a děti byly odvlečeny do Kladna, do Reálného gymnázia, kde byly následně děti odděleny od matek. Ženy byly odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück, několik málo dětí vybráno k poněmčení, děti do 1 roku odvezeny do ústavu v Karlově ulici a 82 dětí bylo zavražděno ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu.

Celá obec byla systematicky srovnána se zemí tak, aby po ní nezůstaly žádné památky.

V roce 1945 se pouze 143 žen, 17 dětí a 3 muži neměli kam vrátit.

Pietní vzpomínka k 76. výročí vyhlazení obce Lidice se uskutečnila dnes, tedy v den výročí na Pietním území v Lidicích. Hlavní projev na Pietní vzpomínce přednesel předseda vlády České republiky Andrej Babiš.

Součástí Pietní vzpomínky byla také tradiční přehlídka dětských pěveckých sborů „Světlo za Lidice“, na které vystoupilo celkem 14 dětských pěveckých sborů ze všech krajů České republiky. Uměleckou záštitu nad přehlídkou převzal a na ní také vystoupil zpěvák Marek Ztracený.

V den Pietní vzpomínky bylo Muzeum otevřeno až po pietním aktu a vstup byl po celý den zdarma!

Zdroj: Památník Lidice

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář