Krimi Složky IZS Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

AKTUALIZUJEME OBRAZEM: Stovky lidí obsadily rypadlo a překladač na velkolomu Bílina v rámci protestu Změna klimatu začíná

BÍLINA/BRANAŇY – Pětistovka lidí rozdělená do čtyř skupinek, takzvaných prstů, prošla nahlášenou trasou z Klimakempu přes území bývalých Libkovic, poslední obce zbourané kvůli těžbě uhlí v České republice, až k hraně dolu Bílina. Fialový a zlatý prst čítající přibližně čtyři sta lidí se poté oddělili z legálně nahlášené trasy a zamířili směrem do nitra lomu.

Část lidí při pochodu do lomu zastavila policie, velká skupina obsadila uhelný překladač, ze kterého se uhlí překlápí na dopravníkové pásy. Menší část poté zamířila směrem k rypadlům.

Zelený prst čítající přibližně stovku lidí zůstal na trase nahlášeného pochodu. Cyklistický prst se oddělil již během legálního pochodu a zamířil na projíždku po okolí kempu. Zároveň afinitní skupina šestnácti lidí v noci opustila kemp a počas ranního rozbřezsku vylezla na jedno z rypadel, které těží zeminu v dole Bílina. Pomocí blokovacích pomůcek se připoutali k rypadlu a hodlají na místě vydržet co nejdéle.

Členka hnutí Limity jsme my Marika Volfová řekla: „Změna klimatu začíná tady. Uhlí vytěžené a spálené v Mosteckém uhelném regionu přispívá k celosvětovým škodám způsobeným změnami klimatu. Zatímco uhlobaroni vydělávají miliony korun, změny klimatu dopadají na ty nejzranitelnější z nás, zejména ze zemí globálního Jihu. Chceme co nejrychlejší konec provozu zbytečných uhelných elektráren, jako jsou Počerady nebo Chvaletice, a dolů. Chceme rychlý přechod na čistou energii a spravedlivou společnost.“

FOTOGALERIE:

Veškeré informace o hnutí Limity jsme my najdete na internetových stránkách
https://limityjsmemy.cz.

Zdroj: Limity jsme my!

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář