Sport Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

TIP REDAKCE: 9. ročník cyklistického Krušnotonu v Ústeckém kraji se kvapem blíží! Startuje se 11.srpna

ÚSTECKÝ KRAJ – V sobotu 11. srpna odstartuje v Teplicích 9. ročník populárního cyklistického silničního maratonu Krušnoton. Závod nabídne očekávaným 1000 účastníkům již tradičně 3 trasy s rozdílnou náročností.

Pro hobby jezdce připravili pořadatelé trasu o délce 113 km s převýšením 1500 m. Po zahřívacím úvodu v okolí Teplic čeká na cyklisty výstup na hřebeny Krušných hor. Povede z Dubí Sedmihůrskou cestou  a následně přes Cínovecký hřbet po komunikacích nazývaných pořadatelem Strade Lithium. Z Cínovce, kde trasa mimoúrovňově překoná státní silnici, pokračuje po horských silničkách ve směru na Nové Město a přehradu Fláje až do horského střediska Klíny. Zpět do cíle závodu v lázeňském městě se krátká trasa stočí přes Litvínov, Duchcov, Hostomice, Bžany a Bystřany. Tato distance je svým méně náročným profilem vhodná pro širokou sportující veřejnost. Limit pro její zdolání je dostatečně dlouhý. Pohodlných 9 hodin 30 minut zážitkové cyklistiky.

O poznání náročnější profil má střední, 180 km dlouhá trasa. Na ní musí závodníci zdolat hned tři těžká stoupání na vrcholky Krušných hor – Komáří Vížku, Bouřňák a Dlouhou louku. Nádavkem pak ještě dvě náročná sedla v Českém Středohoří – Lukov a Černčice. Tato trasa je určena zejména pro ambiciózní závodníky a s převýšením téměř 3500 m si svou náročností nezadá ani s těžkými horskými etapami, které jsou k vidění na Tour de France či Giro d´Italia. Kdo ji zvládne průměrem alespoň 19 km/h, toho v cíli čeká zasloužený diplom.

Pro skutečné hrdiny je připravena maratonská trať o délce 250 kilometrů. Ta převýšením téměř 4900 m prověří síly i velmi zkušených a trénovaných borců. Opravdová zkouška vytrvalosti, pravý Krušnoton. Na závodníky čeká na úvod jednodušší stoupání Na Fibich a krátký prudký výstup přes Neznabohy. Po zahřátí svalů a roztažení plic přichází na řadu Svatá pětice. Pět nejtěžších stoupání východní části Krušných hor. Z Jílového na Sněžník, z Knínic na Nakléřov, z Krupky na Komáří Vížku, z Hrobu na Nové Město a z Loučné na Dlouhou Louku. Celkem 28 km stoupání s převýšením 2070 metrů. Úctyhodná porce dřiny a potu. Průměrný sklon, který zde cyklisté pojmou do svých nohou, činní 7,45 %. Poslední výstup na Dlouhou Louku je navíc součástí zvlášť měřeného a hodnoceného úseku o délce 41 km, jež se nazývá Giro Lannutti. Po rozloučení s Krušnými horami a přejezdu hnědouhelné pánve přes Braňany a Želenice ještě společně se střední trasou zdolají maratonci v Českém Středohoří sedla Lukov a Černčice, aby přes Nechvalice, Nové Dvory a Bystřany dosáhli v Teplicích vytouženého cíle. Ti nejrychlejší jsou schopni tuto trasu zdolat hluboko pod 8 hod. Limit pro dosažení cíle maratonské trasy je stanoven na 12 hodin 30 minut.

Start i cíl Krušnotonu bude letos v Teplicích nově v Rooseveltově ulici před hotelem U Kozičky. Prezentace předem registrovaných účastníků bude probíhat v pátek 10. 8. od 15:00 hodin do 21.00 hodin a v den startu od 5:45 hodin do 9.30 hodin v salónku hotelu. Startovní výstřely zazní v sobotu 11. 8. v 7.00 hodin pro dlouhou trať a v 10.00 hodin pro střední a krátkou trať. První závodníci v cíli jsou očekávání po 12.45 hod.in

Chystáte-li se letos na start závodu, je nutné se přihlásit předem, a to nejpozději do 8. 8. 2018 na stránkách závodu www.krusnoton.cz. Přihlašování na místě v letošním roce bohužel není možné. S konáním závodu souvisí i místní dopravní omezení v místě startu a cíle, při průjezdu pelotonu Teplicemi a částečně i po trase závodu. Pořadatelé tímto žádají motoristy o zvýšenou pozornost a ohleduplnost v době konání závodu.

Krušnoton se při svém 9. ročníku stává závodem mezinárodním. Pohledem do stále ještě otevřené startovní listiny se může těšit na účastníky z 12 zemí a tří světových kontinentů.

Desítky kilometrů horských pasáží s dalekými výhledy umocňují spolu s příkrými stoupáními a dlouhými sjezdy rozlehlost krajiny, kterou musí závodníci pojmout do svých nohou. Okresy Teplice, Most, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín se 11. 8. 2018 stanou svědky nefalšované cyklistické krásy, a také utrpení.

Pojeďte s námi nebo přijďte 11. 8. fandit k trase závodu.

Autor: Jiří Jiroušek

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář