Auto-Moto Školní okénko Sport Technika Ústecký YouTube Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

VIDEOREPORTÁŽ: Na mosteckém polygonu závodí formule, které si studentské týmy postavily

MOSTECKO – Mostecký polygon v těchto dnech hostí studentskou mezinárodní soutěž formulí, které sestrojily studentské týmy převážně z technických univerzit z celé Evropy. Na mostecký polygon se letos za překrásného počasí sjelo 45 týmů a téměř tisícovka studentů. Hlavní divácky atraktivní závody se uskuteční již zítra!

Studenti technických univerzit soutěží v konstrukci formulí již od roku 1981, kdy vznikla Formula SAE. Soutěž se dostala koncem 90. let z USA do Evropy, kde se jezdí na okruzích jako je Hockenheimring a Silverstone pod názvem Formula Student. Zadáním soutěže je vývoj vozu formulového typu pro víkendového neprofesionálního závodníka.

VIDEOREPORTÁŽ Z MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE FORMULÍ V MOSTĚ

Videoreportáž připravili: Vlasta Vébr a Honza Vraný/JV PRESS

Soutěž je často označována jako inženýrská, což odráží její filosofii, a to vytvořit studentům prostředí pro jejich rozvoj během studia a zlepšit jejich přípravu na praxi. Z toho důvodu týmy nesoutěží pouze na trati, ale také před odbornými komisemi, které prověřují jejich vozy z hlediska technické vyspělosti, ceny i prodejního potenciálu. Čtyřdenní soutěž vyvrcholí během soboty a neděle divácky atraktivními disciplínami na trati jako jsou Acceleration (zrychlení na 75m), Skid-Pad (jízda na trati ve tvaru osmičky), Autocross (jednokolová kvalifikace) a Endurance (vytrvalostní závod na 22km) jak v kategoriích vozů poháněných spalovacím, tak elektrickým motorem.

„Formula Student je unikátní soutěž svým přístupem k divákům. Každý se může projít boxy týmů, pobavit se s konstruktéry či jezdci nad jejich vozem. Tomuto faktu navíc letos pomáhá přesun soutěže do areálu Polygonu Most, který má velmi příjemné prostředí, nabídne zajímavý profil trati a doprovodný program pro celou rodinu. Další zajímavostí je také účast generálního partnera ŠKODA AUTO, který připravil výstavu nového Superbu Combi, designového konceptu FUNstar a makety soutěžního speciálu Fabia R5.“, dodává organizátor Michal Vašíček.

Pořadatelé připravili po oba víkendové dny pro zájemce také doprovodné programy Škoda auto v rámci ukázek a přednášek a mostecký autodrom jízdy na motokárách a čtyřkolkách.

Autor: Honza Vraný
a Vlasta Vébr

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář