Kultura Tipy na výlet Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů Zvířata

TIP NA VÝLET: Novinky v ústecké Zoologické zahradě čekají od září na návštěvníky

ÚSTÍ NAD LABEM – Konec prázdnin a začátek školního roku znamená změnu pro obyvatele a zaměstnance ústecké zoologické zahrady – opadl hlavní nápor návštěvníků, kteří se nyní v září objevují hlavně během víkendů. Ve všední den brouzdá v zoo jen minimum návštěvníků, většinou se jedná o maminky s malými dětmi, popř. o školy, které si v zoo oživují výuku přírodopisu a zoologie.

„Z naší široké nabídky výukových programů si může vybrat každý pedagog takové téma, které se mu hodí k probírané látce. Velkou výhodou je to, že děti často pracují v terénu a mohou si tak spojit teoretické znalosti s praktickou a názornou ukázkou,“ popisuje Matěj Kynšt.

„Některé programy jsou zaměřené na konkrétní druhy exotických zvířat, jiné se týkají naší přírody, další se věnují tématům v oblasti ochrany přírody. Pokrýváme různé věkové kategorie, od dětí z mateřských škol po žáky základních a studenty středních škol. Zázemí máme v naší Zooškole Heinricha Lumpeho, kde je umístěna i řada pomůcek a dermoplastických preparátů, které dané téma dokáží velice oživit a názorně přiblížit. S novým školním rokem zájem pedagogů opět vzrostl, takže výuka začíná v zoo probíhat již od prvního týdne,“ dodává Matěj Kynšt. Ještě je potřeba dodat, že seznam výukových programů je uveden na webu zoo včetně objednávkového formuláře.

Zoo nezapomíná ani na návštěvníky. Ve všední den je jich však mnohem méně než o prázdninách, proto jsou hlavní lákadla směrována na soboty a neděle. „Během zářijových víkendů mohou naši návštěvníci shlédnout celou řadu tzv. předváděcích akcí a komentovaných krmení, kde se nejen dozví něco zajímavého, ale uvidí zvířata v akci a pohybu,“ říká tisková mluvčí Věra Vrabcová.

„Některé se konají i několikrát za den (krmení tuleňů), ale většina jen jednou denně, takže je potřeba si návštěvu naplánovat a rozvrhnout. Ve spodní části zoo si svoji potravu hledají orangutani, samička Ňuninka se svojí dcerou Cantik. Vedle nich plavou v bazénu relativně noví obyvatelé zoo, tučňáci brýloví. Jejich misku s rybami jim chovatelé předkládají v pravidelném čase, ale bohužel, rybku z ruky si tučňáci ještě neberou. Ve volném výběhu, kam mají přístup i návštěvníci, se koná krmení populárních lemurů kata, kteří pobíhají těsně vedle přítomných dětí i dospělých.

V pavilonu šelem dostávají potravu nejprve tropičtí medvědi malajští, poté oblíbené africké šelmičky surikaty a nakonec se dostane i na lvy konžské Leona a Ronju. O svoji krmnou dávku nepřijdou ani dravé pirani v pavilonu exotária. Jednou z novinek letošního roku byly letové ukázky dravých ptáků, které mohou zájemci ještě v září také shlédnout,“ popisuje Věra Vrabcová. I zde platí, že aktuální seznam je uveden na webových stránkách zoologické zahrady.

„Na své si u nás přijdou zejména děti. Kromě zvířat, často vzácných a exotických, na ně čekají i zvířata relativně obyčejnější, ale v dnešní době se s nimi možná až tak často nesetkávají,“ přibližuje vedoucí návštěvnického servisu Andrea Balejová.

„Hospodářská zvířata jsou umístěna v tzv. Venkovském dvorku v horní části zoo. I do této expozice je vstup povolen a jeden druh – ovečky kamerunské – si děti mohou dokonce nakrmit speciálními granulemi zakoupenými v krmných automatech. Během zářijových víkendů ještě probíhají jízdy na ponících, které jsou určeny hlavně menším dětem. Kromě toho si mohou pohrát na několika dětských hřištích, což jim návštěvu zoo ještě zpříjemní,“ zakončuje Andrea Balejová.

Autor: Věra Vrabcová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

2 Replies to “TIP NA VÝLET: Novinky v ústecké Zoologické zahradě čekají od září na návštěvníky

Napsat komentář