Politika PR Reklamy Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

PR/ROZHOVOR: Mohou volby do zastupitelstva v Bílině ještě něco změnit?

BÍLINA – Volby do zastupitelstva měst a obcí proběhnou již 5. a 6. října. Pokud však budou chtít občané Bíliny určit nový směr a udělat ve vedení města zásadní změny, nebudou to mít jako voliči lehké.

V Bílině bude v letošních komunálních volbách kandidovat osm politických subjektů, což je o tři méně než v roce 2014. Těchto voleb se již nezúčastní Severočeši Bílina, Nezávislí pro Bílinu a hnutí PRO! Bílinu. Bílina má tedy pouze jediného nováčka, kterým je nové politické sdružení, které vyráží do boje o zastupitelská křesla pod názvem Naše Bílina – Strana svobodných občanů a s přiděleným hlasovacím číslem 5.

Pokud by vás zajímali statistiky, tak například věkový průměr kandidátů celé kandidátní listiny je 41,3 let, což je nejnižší ze všech politických subjektů, které v Bílině letos kandidují. Zajímavý je i podíl žen, který je 52% a na čelních pozicích, ze kterých mají kandidáti největší šanci na úspěch, je poměr mužů a žen také velmi vyrovnaný.

Naše sdružení vzniklo na základě spolupráce aktivních lidí z Bíliny, kteří si vyjednali podporu místní pobočky Strany svobodných občanů. Kandidujeme tedy jako nezávislí kandidáti a snažíme se oslovit co nejvíce lidí, protože se na současné poměry na radnici už nemůžeme dívat,“ uvedl Daniel Hendrych, lídr kandidátky.

Jelikož se jedná v Bílině o jediný subjekt, který nikdy neměl svého zástupce v zastupitelstvu Bíliny, rozhodli jsme se o něm zjistit nějaké další informace a dohodli jsme se s lídrem na rozhovoru, který si můžete přečíst níže.

Rozhovor s lídrem Danielem Hendrychem…

Jaký je podle Vás největší problém Bíliny a jak byste ho chtěl řešit?

Těch opravdu velkých problémů má Bílina hned několik, ale ten největší problém je samotná příčina jejich vzniku. Hlavní příčinou jsou naši zvolení zástupci a nemyslím teď jen ty současné, ale i ty minulé.

Práci politiků v Bílině dlouhodobě sleduji a jako občan s ní nejsem opravdu moc spokojen, což je i jeden z důvodů, proč kandiduji. Některé dílčí problémy se našim politikům podařilo vyřešit, ale naprosto nedostatečně se řeší ty nejzákladnější věci, od kterých se odvíjí všechno ostatní. Zejména jsou to údržba městského majetku a infrastruktury, průjezdnost města, parkování nebo problémy související se soužitím s nepřizpůsobivými občany. Občas mě ta nečinnost našich zastupitelů až udivuje a jindy mě zase zaráží netransparentnost některých zakázek bez výběrového řízení.

Myslím, že současné poměry na naší radnici přirozeně vytlačují ty slušné a poctivé lidi z komunální politiky a žádné nové nadšence a srdcaře, kteří politiku v Bílině sledují, to nemotivuje se do správy města nějak zapojit. Je celkem snadno dohledatelné například na internetových stránkách www.volby.cz, kolik lidí se v minulosti do zastupitelstva dostalo a kolik jich bylo „odejito“, nebo odešli, protože už neměli sílu bojovat, nebo nechtěli jen někoho poslouchat. Víc než třetina zastupitelů už nechce ani svůj mandát v nadcházejících komunálních volbách znovu obhajovat.

Jak bych chtěl ten problém řešit? Ten největší problém mohou vyřešit jen noví kandidáti a hlavně voliči. Město potřebuje kvalitní kandidáty, kteří jsou čestní, poctiví, pracovití a hlavně nemají strach stát si za svými názory. My takové kandidáty máme a jsem přesvědčen, že všechny další problémy města se řešit dají, ale musí se chtít a nesmí být budoucí koalice rozhádaná, jako je teď ta současná!“

Můžete uvést konkrétní příklad toho, kdy zastupitelé nedělali něco, co podle Vás dělat měli?

Uvedu jeden celkem aktuální případ a tím je vládní program RESTART. RESTART je zaměřen na zvýšení kvality života v krajích, jako je právě ten náš. Z programu je možno čerpat finanční prostředky na nejrůznější  projekty.  Například v oblastech jako je podnikání, sociální stabilizace, infrastruktura nebo životní prostředí. V Ústeckém kraji se do programu zapojily například Litoměřice, Štětí, Podbořany, Obrnice, Most, Bečov, Louka u Litvínova, Jirkov, Chomutov, Varnsdorf a spousta dalších měst a obcí. Bílina se do programu ale nezapojila. Proč?“

Ve volebním letáku se zmiňujete o spolupráci radnice s obchodníky s chudobou a o netransparentním hospodaření.

Ano, úmyslně jsem zmínil právě tato dvě témata, protože jsou velmi důležitá. Naše město je pro obchodníky s chudobou velmi atraktivní a vedení města s nimi dlouhodobě spolupracuje a výsledkem je pouze to, že se problémy ze sídliště na Teplickém Předměstí rozšířily i na Sídliště Za Chlumem. Pak to v našem městě vypadá, jak to vypadá. V důsledku toho z Bíliny utíkají perspektivní lidé a vůbec žádní takoví se do ní nestěhují.

S hospodařením je to v Bílině zase tak, že výraz „řádný hospodář“, kterým se tu někteří místní politici ohánějí, v jejich řeči znamená, že rozpočet na investiční akci je již dopředu nadhodnocený a během realizace se pak ještě navýší. Jako příklad uvedu třeba záměr udělat z budovy Černého koně bytový dům. Původní schválený dvaceti milionový rozpočet, který byl již tak nadhodnocený, se už dopředu navýšil o dalších deset milionů a to, aniž by se lidově řečeno koplo do země. A věřte, že těch třicet milionů by určitě nebylo konečné číslo. A to se nebavíme o tom, že by se daly tyto finanční prostředky využít mnohem efektivněji.

Když už jsme u té efektivity využívání financí, zmíním ještě tzv. „bezbariérovou trasu“. Dámy a pánové z radnice se neštítili zneužít finanční prostředky pro postižené a za pět a půl milionů jim vybudovali tzv. bezbariérovou trasu, která vedla přes hrbolaté, stále plné parkoviště. Tato „pomoc“ však trvala jen dva měsíce, neboť jí pak pohltila předem naplánovaná revitalizace náměstí, o které realizátoři této „pomoci“ dopředu samozřejmě věděli. Co vás může přivést na myšlenku, že v tom byl dobrý úmysl?“

Dobrá, to bylo o tom, proč současné lidi na radnici nevolit. Ale proč volit vás?

Naší výhodou je to, že jsme tým a přitom kandiduje každý sám za sebe. Nikdo nebude nikomu diktovat, jak má hlasovat. Vše se bude odvíjet od společných názorů a máme hlavně společné cíle. Volební program jsme řešili společně a předtím než jsme někomu umožnili kandidovat, zajímali jsme se o to, co by chtěl lidem nabídnout v programu a jakou má názorovou shodu s ostatními kandidáty.

Jsem moc rád, že jsme se dali takhle dohromady. Spíš se obávám toho, jací kandidáti se dostanou do zastupitelstva z ostatních stran. V politice se totiž musíte bavit i s lidmi, kterým také někdo dal hlas, ale se kterými byste se v běžném životě bavit ani nechtěl. Proto jsme zvědaví, jak voliči letos rozdají své hlasy, protože bychom problémy města chtěli aktivně řešit v koalici a ne jen přihlížet jako současné opoziční strany.“

Jaký je váš postoj k výkupu bytů na Teplickém předměstí?

My se nebráníme rozšíření bytového fondu města, ale chtěli bychom to řešit jiným způsobem a ne na míru nějakým společnostem. Obzvlášť nedůvěryhodné je pro nás to, že se chtějí vykupovat právě celé společnosti, což by znamenalo, že by zde byla pro město velká rizika, např. v případě, kdyby se těsně po podepsání kupní smlouvy přihlásili nějací fiktivní věřitelé, nebo se záhadně objevily nějaké další dluhy, které by mohly způsobit městu značné problémy.

Naše představa o výkupu bytů vychází z toho, čeho tím chceme dosáhnout. Zaprvé, chceme zabránit spekulujícím společnostem, aby ze Sídliště Za Chlumem nevytvořily další sociálně vyloučenou lokalitu.

Dále chceme pomoct s bydlením slušným lidem, kteří bydlí například na sídlišti na Teplickém Předměstí a nemají kam utéct.

Takže s vykupováním bytů, např. od jednotlivců, a to maximálně za odhadní cenu, souhlasíme, ale vykupovat celé domy od obchodníků s chudobou, navíc s vybydlenými byty, určitě nechceme. To totiž žádné řešení není.

Co byste udělal jako první věc, kdyby Vám k tomu daly tyto volby kompetence?

Udělal bych jich hned několik najednou. Sešel bych se s právníky a auditory. Právníkům bych zadal vypracovat analýzu, jak obchodníkům s chudobou a jejich klientům ztrpčit život a motivovat je k odchodu z našeho města. Auditorům bych pak zase svěřil finanční toky městských financí, protože se naše peníze někam vsakují a já chci vědět jak a kam. Pak by následovaly schůzky s vedoucími jednotlivých odborů a určení nejbližších priorit. S těmi bych chtěl mít pak i každotýdenní koordinační schůzky. Prostě bych otevřel okna a udělal na radnici trochu průvan.

Dost lidí je před volbami pesimisticky naladěných. Chtěl byste jim něco vzkázat?

V první řadě se jim nedivím. Při posledních volbách jich značná část dala šanci novým lidem a čekala změnu. Změna však nepřišla. A teď po nich zase někdo chce důvěru. I já a další naši kandidáti jsme také voliči. I po nás chtěl někdy někdo ve volbách důvěru. Komunální volby mají tu výhodu, že se do nich můžete lehce aktivně zapojit a tím mít nad svou důvěrou určitou kontrolu. Chápu, že se každému aktivně zapojovat nechce, ale vždy je tu možnost jít k volbám a volit lidi, které člověk zná. Důležité je jít volit! Jen to může zmírnit vliv případného kupčení s hlasy.

Jaký by podle vás měl být starosta?

Jestli můžu, tak nejdříve odpovím, jaký by být neměl. Neměl by to být prospěchář, který se ve funkci starosty nechává vyživovat zákulisními hráči.

Starosta by měl být kapitán týmu a také to tak cítit. Měl by cítit odpovědnost a také jí na sebe za výkon celého týmu vzít. Starosta rovná se kapitán.

Kolik voličů chcete oslovit a kolik procent je pro vás úspěch?

Chceme oslovit všechny voliče, protože je pro nás důležitý nejen náš výsledek, ale i samotná volební účast. Vysoká volební účast je to, co si kupčící nepřejí.

Mohl bych teď říct, že chceme třeba 10%, nebo 20%, ale procenta pro mě nejsou úplně tím přesným měřítkem úspěchu. Úspěch pro nás bude, když se staneme součástí jednotné a stabilní koalice, protože jedině tak můžeme začít plnit náš volební program a řešit problémy města, které se zde dlouhodobě neřešily.

Chcete říct něco na závěr?

Byl bych moc rád, kdyby po volbách dostaly příležitost nové svěží tváře, je potřeba, aby v komunální politice dostal příležitost mladický elán, smíchaný s životními zkušenostmi těch starších. A teď nemluvím jen o naší kandidátce. Fandím každému s dobrým úmyslem, kdo bude chtít makat ve prospěch našeho města. Byl bych moc rád, kdyby tohle konečně vyhrálo nad tou zkostnatělou prospěchářskou partou, která je na nás všech přisátá. Jednou už se to prostě musí zlomit. Proto apeluji na všechny slušné lidi v Bílině, aby šli volit.

Další informace pak naleznete také ZDE.

Autor: redakce
PR

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář