Kultura Tipy na výlet Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Ústecká ZOO se chlubí novým přírůstkem kočkodana s bradkou

ÚSTÍ NAD LABEM – Mláďata se v zoologických zahradách rodí během celého roku, takže i v průběhu září se ústecká zoo může pochlubit několika přírůstky. Jedním z nich je mládě afrického primáta kočkodana Brazzova, který se vyznačuje bílou nápadnou bradkou a rezavou čelenkou nad očima.

„Mládě se narodilo v noci ze soboty na neděli 16. září, jak tomu bývá téměř pravidelně, po příchodu chovatelů bylo již na světě,“ popisuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová. „Matkou je dvacetiletá samice Rozina, která úspěšně odchovala již sedm mláďat. Otcem je sedmnáctiletý Flojd, který se narodil v německé zoo Lipsko a do naší zoo přišel v roce 2001. Tito primáti žijí v pralesích rovníkové Afriky, v evropských zoologických zahradách jsou chováni ve 33 institucích v počtu cca 140 jedinců. V České republice jsou k vidění ještě v Zoo Plzeň“, dodává Věra Vrabcová.

„V současné době žije v naší zoo šest zvířat. Kromě rodičovského páru jsou to ještě tři starší mláďata, samečci, kteří se narodili v letech 2014-2016. Náš nejčerstvější přírůstek je s největší pravděpodobností samička, samice Rozina je již zkušená matka a pečlivě se o svého potomka stará. Nosí je v náručí na břiše, což je někdy překážkou k přesnému a 100% určení pohlaví,“ vysvětluje chovatelka Šárka Bělková. „Ve skupině vládne samec a mláďata jsou v určitém věku od skupiny oddělována, což v nejbližší době čeká nejstaršího samečka, čtyřletého Rockyho. Předchozí mláďata již zoo opustila, jejich novým domovem se staly různé evropské zoologické zahrady jako je např. Zoo Lisabon či Zoo La Palmyre,“ doplňuje Věra Vrabcová.

Zdroj: ZOO Ústí nad Labem 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

One Reply to “Ústecká ZOO se chlubí novým přírůstkem kočkodana s bradkou

  1. Pingback: my company

Napsat komentář