Ústecký Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

Oddělení hrudní chirurgie ústecké Masarykovy nemocnice uspořádalo tradiční konferenci

ÚSTÍ NAD LABEM – Oddělení hrudní chirurgie Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádalo 6. prosince odbornou konferenci „Hrudní chirurgie v Ústí nad Labem v roce 2018“. V přednáškových prostorách Vzdělávacího institutu Krajské zdravotní, a. s., se akce konala již popatnácté, zúčastnil se jí rekordní počet téměř 100 zdravotníků. Odborným garantem konference byl MUDr. Ivan Staněk, MBA, primář Oddělení hrudní chirurgie Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. 

Kromě souhrnu všeho podstatného, co se v právě končícím roce odehrálo na renomovaném oddělení hrudní chirurgie ústecké Masarykovy nemocnice, přiblížily přednášky odborníků témata „EBUS v diagnostice mediastinálních a plicních patologií“, „Osteosyntéza žeber dlahou Medin – naše zkušenosti“, „Hemothorax – ošetřovatelská péče“, „Hrudní endometrióza (TES – Thoracic Endometriosis Syndrome): nové možnosti diagnostiky s využitím cirkulujících endometriálních buněk (CECs)“ a „Využití USG v hrudní chirurgii“. Se zajímavou přednáškou „Transplantace plic v ČR“ vystoupil host z Prahy,  MUDr. Jiří Vachtenheim ze III. chirurgické kliniky a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

„Program svojí pestrostí přednášených témat byl velmi pozitivně přijat všemi účastníky, poskytl jim aktuální přehled novinek v diagnostice a léčbě zánětlivých a nádorových onemocnění orgánů dutiny hrudní, stejně jako v postupech při řešení úrazů hrudní stěny,“ zhodnotil letošní konferenci MUDr. Ivan Staněk, MBA.

Oddělení hrudní chirurgie má v ústecké Masarykově nemocnici více než sedmdesátiletou tradici. Poskytuje chirurgickou péči pacientům s nádorovými a zánětlivými chorobami plic, mezihrudí, hrudní stěny, bránice, včetně TBC. Zajišťuje 24hodinovou torakochirurgickou pohotovost pro poranění hrudníku, včetně operací netransportabilních pacientů v příslušné nemocnici. Poskytuje služby nejen Ústeckému, ale i Libereckému kraji, má tedy nadregionální působnost. V této oblasti je jediným pracovištěm tohoto typu.

Oddělení hrudní chirurgie je součástí Centra vysoce specializované pneumoonkochirurgické péče (POCH). Statut od Ministerstva zdravotnictví České republiky získala Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., v letošním roce. S předpokládanou spádovostí 1 250 000 obyvatel na jedno centrum POCH ústecké pracoviště bude jedním z osmi ustavených v České republice.

Zdroj: Krajská zdravotní 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář