Finance Ústecký Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

Háčkované chobotničky pro Krajskou zdravotní zpříjemní nedonošeným dětem pobyt v ústecké nemocnici

ÚSTÍ NAD LABEM – Krajská zdravotní, a. s., získala v pondělí 15. dubna 2019 sto háčkovaných chobotniček spolu s dvaceti páry ponožek pro nedonošená miminka. Zástupkyně Domu dětí a mládeže v Ústí nad Labem je předaly hlavní sestře ústecké Masarykovy nemocnice Mgr. Markétě Svobodové a zdravotníkům Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

„Pro nedonošené novorozence mají chobotničky velký význam jak z lidského, tak medicínského hlediska. Nejenže děti zklidňují, miminka si s chapadýlky hrají a mnohem méně se personál kliniky setkává s tím, že si vytahují kanyly nebo výživové sondy. Chobotnička bývá první hračkou pro miminko po jeho narození, kterou si díky dárcům odnáší domů. Jsem ráda, že s námi klub dovedných rukou při Domu dětí a mládeže v Ústí nad Labem spolupracuje dlouhodobě. Jde již o jejich třetí návštěvu,“ uvedla Mgr. Markéta Svobodová, hlavní sestra Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Helena Svatková, vedoucí klubu dovedných rukou v ústeckém Domu dětí a mládeže doplnila, že s nápadem uháčkovat chobotničky pro novorozence přišla v loňském roce jedna ze žákyň. „Znám hlavní sestru ústecké Masarykovy nemocnice Markétou Svobodovou, oslovila jsem ji, zda by měla o háčkované hračky zájem a tak jsme se domluvily. Na internetu jsem zjistila, že chobotničky pro novorozence jsou v dnešní době žádané, vytiskla jsem návody a vznikl tento projekt. Chtěla bych tak poděkovat ústeckému magistrátu za finanční podporu, Domu dětí a mládeže v Ústí nad Labem za poskytnutí prostor a v neposlední řadě všem členkám klubu dovedných rukou, bez kterých by nebyl projekt realizován,“ řekla Helena Svatková.

Neonatologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., je jedním ze dvou perinatologických center Krajské zdravotní, a. s., přičemž druhé se nachází v mostecké nemocnici, a dvanácti center v celé České republice. „V rámci třístupňové diferencované péče naše ústecké zdravotnické pracoviště zajišťuje všechny tři úrovně péče o novorozence, od péče o fyziologické novorozence přes intermediární až po nejvyšší intenzivní resuscitační péči. Spádová oblast oddělení přesahuje hranice Ústeckého kraje a sahá až do kraje Libereckého,“ doplnil přednosta MUDr. Patrik Hitka, Ph.D.

Zdroj: Krajská zdravotní
Foto: Petr Sochůrek

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář