ČESKO/NĚMECKO – Přes 4 000 aktivistů se právě teď vydává postavit se uhelnému průmyslu v německé Lužici.
Desítky lidí z České republiky se dnes ráno přidaly k masovým akcím občanské neposlušnosti proti hnědouhelným infrastrukturám v německé Lužici a nedaleko Lipska, které už tradičně pořádá hnutí Ende Gelände. Blokádami lužických dolů a elektráren chtějí dát najevo, že uhlí je hlavním zdrojem skleníkových plynů a v době klimatické krize není možné v jeho spalování pokračovat.
Lužický hnědouhelný revír sousedí se Severočeskou uhelnou pánví a je jedním z největších zdrojů skleníkových plynů v Evropě. Všechny doly i elektrárny v místě vlastní český uhlobaron Daniel Křetínský, majitel druhé největší uhelné firmy v Evropě – Energetický a průmyslový holding (EPH). Právě na jeho devastující činnost chtějí Limity jsme my upozornit především. Kromě Lužice se letošní akce zaměří také na uhelnou pánev nedaleko Lipska, známou jako středoněmecký uhelný revír. I zde doly a elektrárny vlastní Daniel Křetínský, prostřednictvím firmy Mibrag.
“Emise z dolů a elektráren Daniela Křetínského jsou jednou z podstatných příčin klimatické krize. Nadto kvůli pokračující těžbě v lužickém regionu plánuje Křetínského firma zbourat i několik vesnic. Změny klimatu neznají hranice a proto i my pojedeme podpořit německé hnutí za klimatickou spravedlnost v jejich snaze bezodkladně zastavit těžbu a spalování uhlí,” řekla členka hnutí Limity jsme my Marika Volfová.
V Německu loni rozhodla takzvaná uhelná komise, že uhlí má skončit v roce 2038. To je podle vědců i ekologických organizací příliš pozdě, pokud se máme vyhnout překonání hranice oteplení planety o 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální době. Pokud se máme vyhnout katastrofě, musíme podle vědeckých analýz s uhlím skončit nejpozději v roce 2031.
“Uhelné firmy EPH a RWE navíc od státu dostanou tučné odškodné v řádu milliard eur za to, že se spalováním uhlí skončí. Kompenzace pro znečišťovatele, kteří desítky let ničili životní prostředí I klima na planetě, považujeme za nespravedlivé. Peníze by naopak měly jít do spravedlivé transformace uhelných regionů, do úspor energie a podpory čistých obnovitelných zdrojů, které navíc mohou zaměstnat ještě více lidí,” dodala Marika Volfová.
Hnutí Ende Gelände pořádá masové blokády uhelné infrastruktury už od roku 2015. Pravidelně se jich účastní tisíce lidí z celé Evropy. Z České republiky vždy mobilizuje hnutí Limity jsme my. Loni se akce zúčastnilo celkově šest a půl tisíce lidí, z toho téměř dvě stě účastníků a účastnic z České republiky. Fotografie z akcí Ende Gelände proslavil aktivistický fotograf Petr “Zewlakk” Vrabec, který letos získal cenu Czech press photo za nejlepší reportáž.
✊ 500 aktivistek a aktivistů z červeného fingeru je v povrchovém dole Jänschwalde.
✊ Dalších 450 lidí v oranžovém a fialovém fingeru se účastní blokády vlakové trati pro dopravu uhlí.
✊ Zlatý finger právě vyráží do akce
EDIT:
✊ 500 aktivistek a aktivistů ze zeleného fingeru jsou v dole Welzow Süd
✊ 1000 lidí ze zlatého fingeru se dostalo na samé dno uhelného lomu Vereinigtes Schleenhein
Cílem je uhelná infrastruktura společnosti LEAG v Lužici, kterou vlastní miliardáři Kellner a Křetínský (PPF a EPH).
Autor: Marika Volfová
Zdroj: Limity jsme my
a Mediální tým Ende Gelände
6 Replies to “AKTUÁLNĚ: Přes 4 000 aktivistů se právě teď vydává postavit se uhelnému průmyslu v německé Lužici”