HZS Královehradecký Krimi Liberecký LZS Policie Pomáháme Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

VIDEO: Resuscitovaná žena, kterou zavalila v Krkonoších lavina zůstává v kritickém stavu! Do nemocnice ji transportoval vrtulník

KRKONOŠE – Včera krátce po poledni odstartoval vrtulník leteckých záchranářů s volacím znakem Kryštof 6 z královéhradecké základny směr Krkonoše. Téměř na den přesně po měsíci byl povolán k další lavinové nehodě. Tentokrát se událost odehrála těsně za hranicí Polska v lokalitě Bialy Jar.

Vzhledem k podezření, že lavina zasáhla dvě osoby, se ihned rozjela záchranná akce podle předem nacvičeného scénáře. Vrtulník na laviniště postupně dopravil psovody a záchranáře Horské služby a jeho posádka pomáhala v pátrání po zavalených.

V průběhu záchranné akce ale přišlo oznámení o pádu další laviny, tentokrát nedaleko Mužských kamenů nad Špindlerovým Mlýnem. Masa sněhu s sebou strhla tři osoby, z nichž minimálně jedna zůstala pod lavinou. Zatímco na polské straně se podezření na zasažení lidí nepotvrdilo, pod sněhem v druhé lokalitě byla za vydatné pomoci lavinového psa Horské služby nalezena a vyproštěna mladá žena. Její stav byl vážný a ihned musela být resuscitována.

VIDEO ZDE

Přes zhoršující se počasí nakonec záchranáři pomocí lanového podvěsu zraněnou ženu vyzvedli a přenesli na místo, kde mohla být umístěna na palubu vrtulníku. Následně byla v kritickém stavu transportována do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Na záchranné akci spolupracovali letečtí záchranáři s Horská služba ČR – oficiální stránka a s leteckou záchrannou službou Liberec. Kolegové z posádky Kryštofa 18 se zároveň postarali o další dva účastníky nehody, kteří naštěstí nebyli lavinou zasypáni. 

Foto: Marek Dvořák a Anatolij Truhlář/ ZZS KHK

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář