Krimi LZS Moravskoslezský Pátrání Policie Pomáháme Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

DRAMA: Letečtí záchranáři pátrali po tonoucím chlapci na Karvinsku! Za poslední měsíc záchranáři v Moravskoslezském kraji evidují několik desítek případů tonutí

KARVINSKO – Záchranáři na Karvinsku včera zasahovali v souvislosti s dalším případem tonutí v Moravskoslezském kraji. Po šestnácté hodině přijali operátoři informaci o události v prostoru jezera Vrbice u Bohumína na Karvinsku. Na pomoc vzlétl vrtulník letecké záchranné služby z Ostravy.

Mladistvý chlapec měl plavat v jezeře a následně byla zjištěna jeho nepřítomnost na břehu i ve vodě. Letečtí záchranáři byli proto povoláni k rekognoskačnímu letu.

Tým provedl nad vodní hladinou a bezprostředním okolím několik průzkumných okruhů. Vzhledem k hloubce jezera a kalné vodě se však nepodařilo mladíka objevit.

Po přistání na břehu byla další vyhledávací činnost ponechána v gesci Policie ČR a Hasičského záchranného sboru.

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v Moravskoslezském kraji během posledního měsíce již u desítky případů tonutí nebo utonutí při koupání či plavání. Přibližně v polovině případů se jednalo právě o přírodní vodní plochy, v ostatních pak o zahradní bazény, či koupaliště. Plavání v hluboké vodě by mělo předcházet zvážení vlastního zdravotního stavu, protože příčinou tonutí může být i náhlá zdravotní indispozice s poruchou vědomí. Opět však důrazně varujeme také před přeceňováním vlastních sil, stejně jako před rizikem nedostatečného dozoru nad malými dětmi. Velkým nebezpečím je při koupání a plavání také ovlivnění alkoholem.

Autor: PhDr. Lukáš Humpl
Ilustrační snímek

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz