Královehradecký Složky IZS Z domova Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Hasiči lezci z celé republiky se mohou těšit na nový lezecký polygon. Vyroste ve Velkém Poříčí

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ – Unikátní zařízení, které bude sloužit pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou vybuduje HZS Královéhradeckého kraje v rámci modernizace Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí. Vzdělávací a výcvikové středisko projde rekonstrukcí za téměř 54 milionů korun včetně DPH. Projekt bude realizován díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Nový lezecký polygon, který ve Velkém Poříčí vyroste, bude v rámci České republiky ojedinělý. Už teď se k nám jezdí vzdělávat hasiči lezci z celé republiky, jako do jediného zařízení svého druhu. Díky modernizaci vytvoříme podmínky odpovídající nejnovějším trendům pro takto specializovaný výcvik,“ popsal ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl. Zařízení bude sloužit nejen pro výcvik příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR, ale také pro dobrovolné hasiče a další příslušníky složek integrovaného záchranného systému.

Nový objekt bude součástí areálu stávajícího výcvikového zařízení v blízkosti centrální požární stanice Náchod se sídlem ve Velkém Poříčí. Projekt počítá s vybudováním haly pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou. Nebudou to ale jen vnitřní prostory, kde budou moci lezci trénovat. Objekt jako celek je navržen tak, aby maximum vnitřních i vnějších ploch sloužilo pro výcvikové aktivity. „Na střeše tak budou probíhat například simulace zásahů při silném větru nebo přívalech sněhu. Uvnitř zařízení se bude nacházet kromě lezeckých stěn i speciální vybavení pro simulace zásahů ve velmi specifických podmínkách. Najdeme tam i cvičnou studniční šachtu, polygony stísněných prostor nebo stromový kmen s větvemi,“ uvedl ředitel územního odboru Náchod a odborný garant projektu plk. David Pouč.

Smlouva o dílo byla již podepsána a vybraný zhotovitel si v nejbližších dnech převezme staveniště. Termín dokončení výstavby, předání a převzetí díla je stanoven nejpozději do jednoho roku. Nový lezecký polygon by tak mohl začít sloužit na jaře 2019.

Cenu zakázky na modernizaci stávajícího vzdělávacího a výcvikového střediska vysoutěžila vítězná firma STYLBAU s.r.o. za 53,7 milionu korun včetně DPH. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu pokryje 85 % nákladů, zbytek bude hrazen ze státního rozpočtu.

OBRAZEM: Hasiči lezci z celé republiky se mohou těšit na nový lezecký polygon

Autor: Martina Götzová, tisková mluvčí
Vizualizace: HZS Královéhradeckého kraje

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz