Krimi Pardubický Složky IZS Z domova Zprávy podle krajů

VIDEO: Policisté dopadli na Pardubicku žháře, kteří zapalovali kontejnery

PARDUBUCKÝ KRAJ – Osm případů založených požárů kontejnerů a odpadkových košů, má na svědomí dvojice mladých mužů (28 a 25 let), kteří si jako ventil z alkoholového opojení vybrali právě tuto nebezpečnou „hru“.

V několika případech se jim totiž jednání natolik vymklo z rukou, že od zapáleného kontejneru vzplála i blízká budova. Požár s nejvyšší škodou se odehrál loni v srpnu na jednom pardubickém sídlišti, kde muži, pomocí zapalovačů, zapálili plastové kontejnery. Od nich pak vzplanuly další kontejnery, následně kontejnerové stání a nakonec došlo i k poškození fasády a oken domu. Zde vzniklá škoda dosáhla téměř 700 tisíc korun.

Během prosince a ledna se nebezpečná dvojice několikrát objevila v Chrudimi, kde se jejich počínáním začali zabývat místní kriminalisté. V Chrudimi se totiž požáry začaly nebývale množit a to zejména v centru města a v okolí autobusového nádraží.

I v Chrudimi způsobili „žháři“ škodu za několik desítek tisíc korun a to tehdy, když podpálili plastovou popelnici v ulici Pardubická, po jejímž vzplanutí plameny poškodily jen několik dní novou fasádu domu.

Velkým pomocníkem kriminalistů byly kamery městského kamerového systému, který se v Chrudimi v posledních letech úspěšně rozrůstá a to jak do množství, tak do kvality. Pečlivým procházením těchto záznamů, z nocí, kdy k požárům došlo, se podařilo kolegům nasbírat několik střípků, které pomohli s objasněním případu.

Proti oběma mužům, kteří svým jednáním způsobili škodu za 785.000 korun, zahájil komisař pardubické kriminální služby trestní stíhání pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Zda jejich přiznání bude polehčující okolností u soudu, se teprve uvidí. Každopádně trestem v případě prokázání viny jim může být odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

Autor: por. Mgr. Jiří Tesař
tiskový mluvčí

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz