Mateřská škola Moravskoslezský Pomáháme Školní okénko Technika Z domova Základní škola Zprávy podle krajů Zvířata

Ostravští hasiči odstraňovali vosí hnízdo u školy a školky

OSTRAVA – Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) likvidovaly v úterý 18.9.2018 dopoledne nebezpečné vosí hnízdo pod vodorovným střešním okapem domu v Ostravě-Přívoze jen několik metrů od budovy zdejší Waldorfské základní školy a mateřské školy. Děti už měly možnost se seznámit s ostrou částí vosího zadečku.

 Z nedaleké stanice HZS Moravskoslezského kraje Ostrava-Přívoz přijel jako první specializovaný technický automobil Sršeň, vybavený pro záchranu (u bodavého hmyzu pro likvidaci) nejrůznějších druhů fauny. Ze stanice HZS MSK Ostrava-Zábřeh přijel automobilový žebřík AZ 30 Camiva.

 V koši žebříku se nechal vyvézt hasič ve speciální bílé kombinéze s kuklou, u sebe měl zařízení na efektivní aplikaci jedu proti hmyzu. Jed stříkal několik minut do úzkého otvoru vosího hnízda. Některé rozzuřené vosy kolem něj létaly, protože jed působí pomalu, ale jistě.

V případě, že by vosy přežily a pokračovaly v budování hnízda, hasiči jsou připraveni na druhý zásah. Ten první sledovala za plotem ze zahrady drobotina z mateřské školy, z oken tříd zánovní základní školy jejich starší kolegové.

Od letošního června do poloviny září hasiči vyjeli v Moravskoslezském kraji k likvidaci vos, sršní či včel více než 2800x. Nejvíce v okrese Ostrava-město – téměř 700 výjezdů za tři a půl měsíce, o stovku méně měli v okrese Frýdek-Místek, kolem 500 na Opavsku a Karvinsku, 400 na Novojičínsku a 200x hasiči vyjeli v okrese Bruntál.

Loňská statistika také za 3,5 měsíce (1. červen až 18. září 2017): MS kraj celkem cca 1600x – z toho OV 500, FM přes 300, KI 300, NJ a OP necelých 200, BR 100 výjezdů hasičů k obtížnému hmyzu.

autor: Petr Kůdela

foto: HZS MSK

 

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz

Napsat komentář