Kultura Technika Tipy na výlet Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Putovní výstava Centra Paraple dorazila do ledvického infocentra Skupiny ČEZ

LEDVICE – Na handicap nehrajeme, je název putovní výstavy fotografií Centra Paraple, jejímž autorem je Tomáš Lisý. V současné době si ji lze prohlédnout v suterénu Informačního centra klasické energetiky v Elektrárně Ledvice u Bílina na Teplicku. Skupina ČEZ bude hostitelem výstavy po celý měsíc říjen.

Čas strávený s rodinou a přáteli, chvíle odpočinku či naopak aktivní sportovní vyžití. To jsou okamžiky a prožitky, které jsou blízké nám všem, ať již stojíme na vlastních nohou či sedíme na vozíku. Výstava tudíž přibližuje běžný život vozíčkářů, přičemž vznikla v rámci Evropskou unií dotovaného projektu „Otevřené Paraple“. Jeho smyslem je vytvoření komunitního centra pro kulturní a společenské dění, prostoru pro setkávání a společné sdílení volného času, do kterého jsou zapojeni klienti a přátelé Centra Paraple a veřejnost z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Jan Hrubý z Centra Paraple během instalace výstavy. Foto: ČEZ /Ota Schnepp

„Skupina ČEZ podporuje řadu akcí a projektů, které se týkají našich handicapovaných spoluobčanů. Například na severu Čech se jedná o Memoriál Karla Raise v silničním běhu a závodu vozíčkářů z Počerad do Loun. Proto považuji umístění putovní výstavy fotografií Tomáše Lisého v Informačním centru elektrárny Ledvice za více než smysluplné. Je úžasné alespoň prostřednictvím barevných snímků zažít to, co oni a vcítit se do jejich vnímání reality. Pro některé to bude možná překvapením, ale je úplně stejná, jako naše.  My to sice na rozdíl od nich máme asi v životě o něco snazší, ale na rovinu, zatímco my to někdy vzdáme, oni ne. Jimi vytyčené cíle, jichž chtějí se svým handicapem dosáhnout, případně jich už dosáhli, jsou pro ně opravdovou metou a já před nimi hluboce smekám,“ poznamenal během instalace výstavy Jiří Šinágl, ředitel Elektrárny Ledvice a Paroplynového cyklu Počerady.

Dalším důvodem, proč se putovní výstava nachází zrovna v prostorách infocentra, je rovněž na místě. Díky v dubnu veřejnosti zpřístupněné rozhledně na jedné z podpůrných věží kotelny Nového zdroje, patří totiž mezi nejnavštěvovanější v rámci Skupiny ČEZ. Třeba teď v říjnu zde očekávají již pětitisícího návštěvníka, jehož nohy spočinou na vyhlídkovém ochozu rozhledny.

Jako první si mohli v předpremiéře prohlédnout výstavu již 27. září žáci ze ZŠ Vojnovičova z Ústí nad Labem a jejich pedagogický doprovod. Foto: ČEZ/Ota Schnepp

Jen do 1. října, kdy bude výstava oficiálně, ale bez vernisáže, zahájena, si ji už stačila prohlédnout bezmála stovka lidí. „Stále k nám chodí jednotlivci, rodiny s dětmi i různě velké školní skupiny.  Na rozhlednu pochopitelně všichni najednou nemohou, takže nyní mají během čekání, než na ně přijde řada, ojedinělou možnost prohlédnout si navíc zajímavou výstavu fotografií,“ dodala k tomu Dana Daňková, průvodkyně Informačního centra Elektrárny Ledvice.

Autor fotografií Tomáš Lisý (1979) spolupracoval s Centrem Paraple coby fotograf v letech 2001 až 2008. V roce 2017 se Centrum Paraple rozhodlo na tuto úspěšnou spolupráci navázat a vytvořit s ním kolekci nových fotografií, které budou veřejnosti představeny na ucelené putovní výstavě. Vedle fotografování se Tomáš Lisý věnuje také sportovním aktivitám vozíčkářů. Pod jeho vedením se připravovalo a připravuje na mezinárodní závody několik českých reprezentantů v lyžování. Pod hlavičkou spolku Sportability realizuje i jiné sportovní kurzy pro vozíčkáře. Jako instruktora ho mohou klienti potkat i na oblíbených tematických lyžařských pobytech Centra Paraple.

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáhá lidem s poškozením míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci. Jeho cílem je být oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problémy, s nimiž si nevědí rady.

Autor: Ota Schnepp
mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

One Reply to “Putovní výstava Centra Paraple dorazila do ledvického infocentra Skupiny ČEZ

  1. Pingback: เกมไพ่

Napsat komentář