Finance Karlovarský Liberecký Technika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Vánoce, Silvestr i Nový rok jsou pro energetiky běžnými pracovními dny

SEVERNÍ ČECHY – Energetici během vánočních svátků volno nemají; buď budou v práci, nebo v pohotovostním režimu doma na telefonu

 Vánoční svátky jsou pro energetiky běžnými pracovními dny. Týká se to i Silvestra a Nového roku. Jen během Štědrého dne tak bude v rámci celé republiky mimo své rodiny téměř 1200 zaměstnanců Skupiny ČEZ. Na severu Čech to budou hlavně směnaři z nepřetržitých elektrárenských provozů a Teplárny Trmice, malé vodní elektrárny Želina a vodní elektrárny Střekov a dále dispečeři a montéři z ČEZ Distribuce.   Další desítky pracovníků budou doma držet pohotovost na telefonu.

Během svátků se vystřídají všechny směny

 Nad provozem či zálohou paroplynového cyklu v Počeradech bude během vánočních svátků a na Nový rok bdít pět provozních zaměstnanců. V uhelné části Elektrárny Počerady pak bude vždy na směně kolem 36 energetiků plus dalších 20 lidí z dodavatelských firem v rámci podpory provozu elektrárny. Chod Elektrárny Tušimice bude zajištovat ve sváteční dny vždy 25 pracovníků na každé směně. „To jsou kmenoví zaměstnanci. S nimi ovšem bude ještě v pravidelném nepřetržitém režimu sloužit zhruba 20 lidí z dodavatelských firem,“ dodává Pavel Nezbeda, vedoucí oddělení řízení směnového provozu Elektrárny Tušimice.

Elektrárně Prunéřov II se během tří svátečních dní vystřídá na každé směně maximálně 35 kmenových zaměstnanců. Stejně tak tomu bude i na Silvestra a Nový rok,“ poznamenal Tomáš Janda, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Prunéřov II. O chod její starší sestry Elektrárny Prunéřov I se ve stejné dny bude starat zhruba 30 pracovníků na každé směně. Také v Elektrárnách Prunéřov budou na každé směně další dvě desítky zaměstnanců dodavatelských firem, které se starají o podpůrné provozy, jako je například zauhlování či obsluha VEP, bez nichž by prakticky výroba elektřiny či tepla nemohla existovat.

„Provoz v Elektrárně Ledvice budou v období vánočních svátků zajišťovat v nepřetržitém cyklu všechny čtyři směny, přičemž průměrně bude na každé 22 kmenových zaměstnanců ČEZ a 21 zaměstnanců z dceřiných společností. Všichni budou nejen dodávat elektřinu do přenosové či distribuční elektrické sítě, ale i zajišťovat spolehlivé dodávky tepla do přilehlých měst Teplice, Bílina a Ledvice,“ doplňuje Ondřej Moucha, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Ledvice.

Kromě této elektrárny bude na všech ostatních, včetně Teplárny Trmice, sloužit na směnách dalších pět kmenových zaměstnanců ČEZ, a to podnikoví profesionální hasiči z útvaru klasické energetiky.

Jako každoročně ovšem, kolik a kde výrobních bloků bude v provozu, rozhodne vždy aktuálně dispečink podle potřeby sítě. Velké podniky, tedy velcí „žrouti“ energie sice Vánoce spíše prožívají v klidovém režimu, ale zapotřebí bude zajistit energii pro teplo domovů, rozsvícené stromečky, vánočně nasvícené domky, zahrádky a podobně. A třeba i pro rozžhavené obrazovky televizí a počítačů. Jediné co bude rozsvícené bez elektrické energie, budou dětské oči zářící nad rozbalovanými dárky či televizními pohádkami.

Bez obsluhy nezůstanou ani teplárna a obě „vody“

Dodávky tepla budou rovněž každodenně přes vánoční svátky i na Silvestra zajišťovat na čtyři desítky zaměstnanců Skupiny ČEZ střídající se v nepřetržitém provozu Teplárny Trmice, a to včetně podnikových hasičů. Ani vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem nezůstane během Vánoc a na přelomu roku bez obsluhy. Zde se slouží dvanáctihodinové směny a každý den se zde tak střídají dva pracovníci obsluhy. Jednoho strojníka neblokových zařízení a zároveň jezného bude mít na každé dvanáctihodinové směně i malá vodní elektrárně Želina u Kadaně.

ČEZ Distribuce: V práci či pohotovostním režimu 

Štědrovečerní večeři i oslavy konce starého a příchodu nového roku si budou muset nechat ujít i někteří pracovníci poruchové služby, provozní elektrikáři, elektromontéři, dispečeři, operátoři call centra a řada dalších profesí souvisejících s distribucí elektřiny. Další desítky pracovníků budou doma držet pohotovost na telefonu. Splnit nároky na bezporuchový provoz distribuční sítě o vánočních svátcích totiž vyžaduje nepřetržitou připravenost pohotovostních čet, které musí okamžitě vyrazit do terénu a odstranit eventuální poruchy na vedení. Pět desítek jich bude o svátcích dbát na to, aby na severu Čech „nezhasly“ vánoční stromečky a televize s pohádkami. V případě blížící se nepřízně počasí se tyto počty navyšují o další desítky pracovníků dispečinku a poruchové služby, kteří zůstávají o svátcích v pohotovostním režimu.

Autor: Ota Schnepp
mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář