Kultura Nezaradené Pomáháme Ústecký Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

Putovní výstava seznámila veřejnost v Bílině s rakovinou zábavně i vážně

BÍLINA  – Na prevenci rakoviny byla zaměřená akce Každý svého zdraví strůjcem Ligy proti rakovině Praha, která se konala dva dny na Mírovém náměstí. Lidé si mohli přijít změřit základní zdravotní ukazatele, dozvědět se informace o různých druzích rakovin a také se pobavit při doprovodném programu. Během dvou dnů výstavu navštívilo 925 osob. K vyšetření základních zdravotních ukazatelů pracovníky Národní sítě podpory zdraví přišlo 226 dospělých návštěvníků.

Hlavní náplní akce byla putovní výstava s názvem Labyrint zdraví. Vtipnou i zábavnou formou byly zpracované kreslené vtipy, fotografie i motta, vždy zaměřené na rakovinové onemocnění i jeho prevenci. “Nechceme strašit veřejnost rakovinou, ale vést je k tomu, aby v případě zdravotních problémů ihned navštívili lékaře. Vyšetření by neměli odkládat měsíce nebo rok, protože v začátku onemocnění je vyšší šance na vyléčení. Po roce je tato šance o mnoho procent nižší,” upozornil Luděk Říha, ředitel firmy Arkádia Praha, která akci organizuje.

Kromě výstavy si lidé mohli nechat změřit tlak krve, hladinu cholesterolu, tep nebo zavítat do poradny pro odvykání kouření. “Také jsme připravili několik stanovišť, kde si lidé mohli například vyzkoušet, kolik dřepů udělají za minutu a jak se při tom zadýchají, nebo si obléknout vestu s několika kily písku, aby zjistili, jakou tíhu musí tělo nést při obezitě,” doplnil Luděk Říha. Lidé se také dozvěděli, kolik hodin za život prospí nebo kolik potu v životě vydají.

V doprovodném programu vystoupili žáci bílinské základní umělecké školy a děti z mateřské školy.

Autor: Pavlína Nevrlá

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář