Auto-Moto Doprava HZS Krimi Policie Složky IZS Technika Ústecký Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Hasiči z Chemparku Záluží u Litvínova slaví 75 let. Dostali nový hasicí vůz Rosenbauer i pamětní medaile

ZÁLUŽÍ U LITVÍNOVA – Hasičský záchranný sbor sídlící v areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova oslavil 75. výročí svého vzniku. Historie sboru Unipetrolu sahá až do období zahájení výstavby chemické továrny v roce 1939. U příležitosti oslav dostali podnikoví hasiči nový vůz značky Rosenbauer s hasicím ramenem na podvozku MAN 8×4 v hodnotě 20,5 milionů korun. K význačnému výročí nechal Unipetrol vyrobit pro hasiče pamětní medaile. Uznání se sbor dočkal i za práci během pandemie koronaviru.

„Jsme společnost, která je součástí kritické infrastruktury České republiky a jedním z pilířů české ekonomiky. Současně si plně uvědomujeme naši zodpovědnost také k obyvatelům v okolí našeho výrobního závodu. Mám radost z toho, že již sedmdesát pět let nám pozici zodpovědného a dobrého souseda pomáhá realizovat náš hasičský záchranný sbor. Velmi si ceníme záslužné práce všech jeho členů. Za každé situace totiž předvádí maximální nasazení, a to nejen u podnikových zásahů, ale také vně areálu v rámci integrovaného záchranného systému,“ uvedl k 75. výročí Tomasz Wiatrak, generální ředitel a předseda představenstva skupiny Unipetrol.

Dějiny hasičského sboru Unipetrolu sahají do roku 1939, kdy byla místní jednotka německá. V průběhu let se její řady rozšířily o další hasiče, většinou se už jednalo o cizince. Před koncem války zde sloužilo 180 profesionálů, z nichž ovšem zbylo pouze třináct Čechů. Ryze český sbor vznikl v roce 1945 a navázal na práci svých předchůdců. Název hasičského sboru se za dobu jeho existence několikrát změnil v souvislosti s obměnami názvu samotné firmy. Současné pojmenování HZS Unipetrol RPA je používáno od roku 2007. „Hlavní stanice, která byla v areálu dostavěna v lednu roku 1942, je využívána dodnes,“ komentuje Petr Králert, velitel hasičského záchranného sboru v Záluží.

Nyní má hasičský sbor celkem 74 zaměstnanců. K jubileu obdrželi jeho členové tradiční upomínkový předmět v podobě pamětních medailí. Na pozlaceném kovu je z jedné strany vyobrazen patron hasičů svatý Florián, na straně druhé pak znak sboru a zmínka o 75. výročí. Medaile dostali zaměstnanci hasičského záchranného sboru, a to jak ti současní a bývalí, tak i osobnosti z řad vedení společnosti.

Podnikoví hasiči Unipetrolu si k výročí nadělili nový vůz. Původní kombinovaný hasicí automobil KHA 60 Silvani nahradilo vozidlo značky Rosenbauer na podvozku MAN rovněž s označením KHA 60. Objem nádrží je – voda 8 000 litrů a pěnidlo 4 000 litrů. Automobil je dále vybaven tlakovou nádobou na hasební prášek o objemu 1 000 kilogramů a speciálním hasicím ramenem výšky 20 metrů, které umožňuje zásah vodou, pěnou i práškem. Jmenovitý výkon čerpadla na vodu je 6 000 litrů za minutu při tlaku 10 barů. Celková investice dosáhla výše 20,5 milionů korun.

„Významnou roli hasiči sehráli v uplynulých měsících, kdy celý svět čelil pandemii COVID-19. Ke všem činnostem, které běžně vykonávají, přidali řadu dalších souvisejících právě s bojem proti tomuto onemocnění. I přesto, že bylo možné uplatnit znalosti z dekontaminace a postupy pro boj s vysoce nakažlivou nemocí, také pro ně byla situace nová a nečekaná. Poznatky a zkušenosti od počátku konzultovali a sdíleli s kolegy ze skupiny Unipetrol, kolegy v České republice, v Bratislavském Slovnaftu a následně i s hasiči v rámci skupiny PKN ORLEN,“ popisuje nedávné zásluhy hasičů Petr Králert.

Hasiči museli upravit provoz na stanicích a přeorganizovat střídání směn. Zajišťovali například dovoz materiálu od Ministerstva průmyslu a obchodu, jako jsou roušky, respirátory, jednorázové obleky a rukavice. Podíleli se na distribuci dezinfekce, a to nejen v lokalitách skupiny Unipetrol, ale také v rámci pomoci obcím, institucím a nemocnicím. Hasiči také byli součástí týmu pro přípravu řešení krizových situací.

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina v Česku a na Slovensku. V Česku je Benzina s počtem 418 stanic největším řetězcem. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za rok 2019 utržila 129 miliard Kč a zaměstnává více než 4 800 lidí. Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Autor: Pavel Kaidl
Foto: Jan Weiser

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář