Auto-Moto Cestování Doprava Finance Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Kultura Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Politika Pomáháme Praha Středočeský Technika Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

Česko omezuje letecký provoz pro ruské dopravce. České dráhy vypravily speciální vlaky pro Ukrajince, jízdné je zdarma

ČESKO – Česká a Polská republika společně omezují letecký provoz na území obou zemí pro ruské dopravce; ruští dopravci nebudou moci přilétat a odlétat do a z Česka a Polska. Dohodl se na tom český ministr dopravy Martin Kupka se svým polským protějškem Andrzejem Adamczykem. Opatření začne platit o půlnoci z 25. na 26. února. Zároveň České dráhy ve spolupráci s polskými partnery vypraví speciální vlak pro občany Ukrajiny.

„Ministerstvo dopravy již nevydává nová povolení pro nepravidelné ruské lety, zároveň se od půlnoci uzavírají česká letiště pro ruské dopravce. Tyto kroky jsou činěny ve spolupráci s polským ministerstvem infrastruktury, které zavádí podobná opatření,“ říká ministr dopravy Martin Kupka v reakci na aktuální dění na Ukrajině.

České dráhy vypraví na Ukrajinu speciální vlaky, jízdné je zdarma

Každý držitel cestovního pasu Ukrajinské republiky bude moci vlaky ČD cestovat až do odvolání zdarma. Tím bude umožněno všem Ukrajincům dojet bezplatně jejich vlaky na plánované ukrajinské vlaky z jakéhokoliv místa v ČR a s potřebným předstihem.

„Kdo se chce vrátit za svými příbuznými na Ukrajinu, ČD jim poskytují jízdné zdarma. Zároveň budeme organizovat speciální vlaky ve spolupráci s polskými dráhami, které pojedou z Bohumína do města Přemyšl a podle zájmu budou přidávány další soupravy,“ dodává ministr Kupka.

Speciální vlaky budou mít zhruba dvanáct vozů pro asi 700 až 800 lidí a budou v nich řazeny i vozy na zavazadla, a to jak vozy ČD, tak velkokapacitní poštovní vozy poskytnuté ČD CARGO. ČD zároveň zajistí doprovod vlaků vlastním jazykově vybaveným personálem až do Polska.

Informace: info@cd.cz a 221 111 122.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz