Finance Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Krimi Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Plzeňský Policie Praha Složky IZS Středočeský Technika Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

Návrh na podání obžaloby za padělání peněz na čtyři muže, kteří měli vyrábět padělky bankovek měny Euro

ČESKO – Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) navrhli podat obžalobu na čtyři muže, kteří podle našich závěrů měli vyrábět padělky bankovek měny Euro. 

Jeden z obviněných se měl navíc zabývat i výrobou padělků historických československých bankovek, a to mimo jiné i jedné z našich nejhodnotnějších historických bankovek – pětitisícovky Československé republiky z roku 1919. Tyto padělky měl následně prodávat zájemcům za částky od 1,5 do 2,5 milionů Kč za kus.

Tento muž měl následně s dalšími třemi spoluobviněnými přistoupit k výrobě padělků bankovek měny Euro, kdy měli vytisknout celkem 4 781 kusů padělků bankovek Eura (100 a 500 Euro) v celkové výši 1 555 700 Euro (po přepočtu 40 977 138 Kč). Uvedené padělky měly sloužit jako jistina za půjčku od fyzické osoby ve výši 35 milionů Kč.

Jeden z obviněných měl navíc od jiné osoby vylákat přístupové kódy k účtu jejího internetového bankovnictví. Následně prostřednictvím aukčního portálu měl dražit historické bankovky, kdy v několika případech po obdržení plateb v řádech statisíců Kč (na uvedený účet) vydražené bankovky i přes urgence plátcům podle našich závěrů nezaslal. Muž měl ještě ve 2 případech řídit osobní automobil, přestože mu byl uložen zákaz řízení všech motorových vozidel.

Při realizaci úkonů trestního řízení (v květnu 2021) kriminalisté NCOZ provedli v Praze a ve Zlínském kraji 4 domovní prohlídky a 2 prohlídky jiných prostor. Policisté zajistili velké množství padělků bankovek Eura (shora zmíněných 4 781 kusů) a dále padělky historických bankovek Československé republiky.

Jedna osoba je stíhána vazebně pro trestné činy „padělání a pozměnění peněz“, „podvodu“ spáchaného dílem dokonaným a dílem ve stadiu pokusu, „poškození cizích práv“ a „maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání“. Tři osoby jsou obviněny z trestných činů „padělání a pozměnění peněz“ a „podvodu“ spáchaného dílem dokonaným a dílem ve stadiu pokusu. Jejich stíhání probíhá na svobodě.

V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným osobám trest odnětí svobody od 8 do 12 let.

Na případu kriminalisté NCOZ spolupracovali s Finančním analytickým úřadem.

Spisový materiál s návrhem na podání obžaloby již byl předán státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Jedné obviněné osobě byl dne 15. března 2022 Krajským soudem v Brně, pobočka ve Zlíně, uložen tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na 3,5 roku a peněžitý trest, a to na základě soudem schválené dohody o vině a trestu.

Autor: plk. Mgr. Jaroslav Ibehej 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz