HZS Krimi Liberecký Policie Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

HASIČI VARUJÍ: Pozor na nebezpečné vypalování trávy a biologického odpadu! Hasiči evidují zvýšený počet požárů

LIBERECKO – Varujeme před nebezpečím jarního „úklidu“ zahrady formou vypalování trávy a dalšího biologického odpadu. V posledních několika dnech převládá v území Libereckého kraje suché počasí doprovázené větrem. Za uplynulé období tak evidujeme zvýšený počet výjezdů k požárům v přírodním prostředí se škodou na majetku ale i ohrožením zdraví osob.
Při silném větru dochází velice snadno k rozšíření ohně mimo zdánlivě kontrolované ohniště a následnému požáru. Před každým pálením doporučujeme zjistit, jak dlouho suché období trvá a sledovat předpověď počasí.
Další důležité informace naleznete na našich webových stránkách: https://www.hzscr.cz/…/hzs-libereckeho-kraje-aktuality…
Pár příkladů ze včerejších 11 požárů v přírodním prostředí, u kterých jsme zasahovali:
▪️ V Hrádku nad Nisou u hranic s Německem a Polskem hasiči likvidovali požár lesa na ploše 50×250 m celkem čtyřmi vodními proudy a velkoobjemového kontejneru.
▪️ V obci Hořensko na Semilsku došlo při vypalování trávy k rozšíření požáru na plochu 50×50 m včetně zasažení rodinného domu a přilehlé stodoly. Hasiči museli vyvést osoby ze zakouřeného domu a evakuovat dobytek ze stodoly. Jedna nadýchaná osoba byla předána k ošetření ZZS.
▪️ Ve Vratislavicích hořela louka na ploše 50×100 m, při které jsme využili náš bezpilotní letoun (dron) k monitoringu požářiště a k vyhledávání skrytých ohnisek.
▪️ Hasiči ze stanice Doksy pomáhali v rámci mezikrajské pomoci kolegům ze Středočeského kraje v obci Mšeno, kde byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu při požáru stromů a trávy.
Zdroj: HZS Libereckého kraje
Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz