Krimi Městská policie Pardubický Pátrání Policie Pomáháme Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

Domluvené rekonstrukce střech neprovedli a peníze nevrátili


JABLONEC NAD NISOU – Muži, kteří pod záminkou provedení rekonstrukce střech a plotu, vylákali z lidí přes dva miliony korun, byli obviněni ze spáchání zločinu podvod. Jablonečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání šesti mužů obviněných ze spáchání zločinu podvod, kterého se dopustili na území Libereckého a Pardubického kraje. Pod záminkou provedení rekonstrukce střech u pěti domů a jednoho plotu vylákali z majitelů nemovitostí přes dva miliony korun.

V uplynulých dnech komisař z Oddělení hospodářské kriminality v Jablonci nad Nisou zahájil trestní stíhání šesti mužů ve věku 28 až 64 let jako obviněných ze spáchání zločinu podvod, kterého se dopustili ve spolupachatelství a částečně i ve stádiu pokusu na území Jablonecka, Českolipska a Pardubicka v době od května 2022 do ledna letošního roku.

Obvinění v uvedené době v šesti případech pod záminkou rekonstrukcí střech a jednoho plotu vylákali z lidí peníze. Jednalo se o celkovou částku přesahující 2.100.000,- Kč. Vždy se majitelům nemovitostí ozvali na základě jejich poptávky na internetovém portálu na provedení rekonstrukčních prací a například pod záminkou nákupu materiálu si od nich nechali vyplatit vysoké finanční částky jako zálohy, a to většinou postupně v řádů desetitisíců i statisíců korun.

Po vyplacení záloh zpravidla přijali na místo, naprosto neodborně započali příslušnou rekonstrukci střechy nebo plotu, odjeli a přestali s majitelem nemovitosti komunikovat. Samozřejmě vyplacené peníze jako údajnou zálohu na materiál již nevrátili.

Jako příklad můžeme uvést případ z Jablonecka, kdy majitelé domu v seniorském věku si zadali na jednom internetovém portálu poptávku na rekonstrukci střechy, na kterou reagoval jeden z obviněných a přislíbil jim, že celé dílo bude zhotoveno do částky 620.000,- Kč.  Následně po seniorech požadoval vyplacení záloh na nákup materiálu – jednalo se o částky 300.000,- Kč a 200.000,- Kč. Obvinění následně po vyplacení půl milionové zálohy na místo rekonstrukce přivezli materiál přibližně za 50 tisíc korun a započali s neodbornou prací na odkrytí střechy a poté i zakrytí střechy pouze plachtami. Následně jeden den odjeli a už se k rozdělané práci nevrátili. Na telefonáty nereagovali, byli zcela nekontaktní a téměř 450 tisíc korun majiteli domu už nevrátili.

Kriminalistům se v rámci šetření podařilo všechny podezřelé identifikovat a minulý týden je i všechny obvinit ze spáchání uvedeného zločinu.

Komisař také v rámci realizace celého případu podal státnímu zástupci podnět na podání návrhu k vzetí tří obviněných mužů do vazby. Soudce Okresního soudu v Jablonci nad Nisou všechny tři podané návrhy akceptoval a obviněné vzal do vazby. Zbylí tři obvinění jsou v tuto dobu stíháni na svobodě. Všem ovšem za spáchání zločinu podvod, kterého se dopustili ve spolupachatelství a jako organizovaná skupina, hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

Na samotné rozsáhlé realizaci, která proběhla minulý týden v Libereckém kraji, se společně s hospodářskými kriminalisty na úkonech trestního řízení podíleli také jejich kolegové z jabloneckého oddělení obecné kriminality a policisté z oddělení hlídkové služby.Autor: nprap. Dagmar Sochorová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz