Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Kultura Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zlínský Zprávy podle krajů

TIPY A RADY: Chystáte se letos vyfotografovat ohňostroj? Tady máte návod, jak na to

ČESKÁ REPUBLIKA – Uznávaný fotograf Josef Cvrček na svém blogu tentokrát přináši rady pro amatérské fotografy, kteří si chtějí nafotit letošní Silvestrovský ohňostroj. Tady máte pár zaručených rad a vychytávek jak na to.

„Pojďme rovnou na věc. Budeme potřebovat stativ a fotoaparát. Nic víc, nic míň,“ říká Josef Cvrček. Více o blogu fotografa naleznete ZDE

Jak nastavit foťák při focení ohňostrojů?
Doporučuji začít s clonou na hodnotě 8, časem na hodnotě 10 vteřin (proto ten stativ) a ISO na hodnotě 100. Ideální tedy bude pracovat ve zcela manuálním režimu M.

Proč tak dlouhý čas?
Díky dlouhému času dojde k více výbuchům. Za 10 vteřin zkrátka vybouchne více světlic, než jen za 2 vteřiny. Do naší fotky se vykreslí všechny světlice,
které se během námi nastaveného času objeví na obloze. Rozhodně můžete zkusit i delší časy, např. 30 vteřin. Jen pak dejte i o něco větší clonové číslo.
jak fotit ohňostroj S použitím ND filtru bychom mohli použít ještě delší časy.
Jen bychom pak už neměli moc pokusů. No řekněte, kolik expozic s časem 5 minut bychom stihli?
Protože máme foťák na stativu, vypněme stabilizaci (pokud ji má).
Můžeme i použít samospoušť nebo dálkovou spoušť, abychom eliminovali otřesy fotoaparátu způsobené dotekem naší ruky spouště.

Jak ostřit v absolutní tmě?
Při focení ohňostroje stačí nastavit ostření na manuál a zaostřit na nekonečno. Pokud nemá Váš objektiv stupnici, která ukazuje, kam je zaostřeno,
zkuste točit prstencem na jednu stanu, a pokud se nepovede zaostřit,
točte naopak na druhou stranu. Pokud to není ani na druhé straně ostré, pak jste asi už požili hodně alkoholu nebo si zapomněli brýle.

Zbývá vyvážit bílou. Nejlepší bude fotit do RAW a pohrát si s barvami až v počítači. Nicméně, pokud budete fotit do JPG, nastavte bílou na denní světlo, tedy na slunce nebo zářivku či žárovku. Můžete experimentovat a zkoušet různé hodnoty.

Odkud fotit ohňostroj?
Ideální je nějaké vyvýšené místo (tím myslím mimo město, ne Váš balkon v 6. patře). Rozhodně získáme hezčí záběry z kopce nad městem, než přímo v ulici města (kde navíc oslňuje náš fotoaparát pouliční osvětlení).
Také doporučuji fotit z větší vzdálenosti. Výsledné fotky jsou mnohem hezčí,
než když fotíme z podhledu světlice, které vybuchují přímo nad námi.

Pár opravdu vychytaných vychytávek
Světlice létají do různé výšky. Nechte si proto na scéně více prostoru kolem centra dění. Je lepší fotografii v PC trochu oříznout, než když některé světlice vyletí mimo záběr a jsou v něm jen částečně.

Zkuste i focení u vody. Odraz světlic na vodní hladině je opravdu působivý.
Nechte na spodní části fotografie kus města, siluetu krajiny, špičky stromů, prostě cokoliv, co učiní Vaši fotku originální. Pokud budete fotit jen oblohu,
brzy Vám bude připadat jedna fotka stejná jako druhá.  Fotky z Prahy pak budou zcela identické jako fotky z Bratislavy.

A to je vše. Tak hurá do akce.  Těším se na Vaše silvestrovské úlovky.

Autor: Josef Cvček
Foto: Honza Vraný/JV PRESS

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář