Složky IZS Sport

ZAUJALO NÁS: Čeští hasičtí sportovci hvězdami v japonské Fuji TV

JAPONSKO – Výběr těch nejlepších sportovců v rámci reprezentace HZS ČR v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší Hasič Přežije) se zúčastnil, na základě pozvání japonské televize Fuji TV, natáčení televizního sportovního klání.

Toto klání bylo zároveň součástí rozsáhlejšího soutěžního projektu pro novoroční televizní program, ve kterém mezi sebou v několika různých oblastech soutěžili ti nejlepší z celého světa proti zástupcům Japonska.

Náš výběr se, ve speciálně sestavených disciplínách blízkých výkonu služby českých i japonských hasičů, utkal s výběrem opravdu toho nejlepšího, co japonský hasičský sbor dokázal sestavit.

Spolupráce na projektu byla odstartována zhruba 2 měsíce před koncem roku 2017, tedy na její realizaci nebylo mnoho času. Jak se následně ukázalo, právě český reprezentační tým HZS ČR v disciplínách TFA byl vybrán z důvodu nepřehlédnutelných úspěchů na světových hrách policistů a hasičů, kde pravidelně čeští zástupci obsazují přední příčky.

Česká delegace odletěla z Prahy do Tokia 13. prosince 2017 (více viz článek http://www.hzscr.cz/clanek/cesti-hasici-prijali-japonskou-vyzvu.aspx)

Protože zástupci japonské televize měli především zájem vytvořit nejen náročnou soutěž, ale také divácky atraktivní show, byl celý program sestavován doslova „online“ v rámci dvouměsíční komunikace s českou stranou. Díky velmi operativní a bezproblémové komunikaci se podařilo vytvořit 3 soutěže, které kombinovaly činnosti zvýhodňující lehčí obratnější hasiče s činnostmi vhodnými spíše pro hasiče těžší a silově zaměřené.

A jak celá soutěž vypadala?

1. disciplína – překážková dráha s lanovým traverzem a výstupem po laně

Tato disciplína vychází z japonské národní disciplíny zaměřené na pohyblivost, obratnost a rychlost japonských hasičů. Vyžaduje velkou koordinaci a koncentraci jak u každého jednotlivce, tak v rámci týmu. V této národní specialitě jsme měli za cíl uspět, zejména co do překonání všech nástrah a dokončení všech úseků v „důstojném“ čase. Úkolu se statečně zhostili Stanislav Kalvoda, Vít Malenovský, Roman Viej a Petr Moleš. Nakonec se nám podařilo splnit předsevzetí o dobrém výkonu, přesto dle očekávání japonský tým zvítězil, i když nijak drtivě.

2. disciplína – tahání těžkého hasičského vyprošťovacího vozidla na 50 m

U druhé disciplíny se oba týmy setkaly s novou výzvou. Ani jeden z výběrů takovou činnost běžně netrénuje. Nicméně bylo všem zřejmé, že zde vítězí fyzická síla nad obratností. Proto jsme do této části vstupovali s nadějí na srovnání skóre, což se také podařilo. Disciplínu za český tým víztězně absolvovali Zdeněk Koutník, Miroslav Šín, Petr Moleš a Stanislav Kalvoda. Přesto ale japonský výběr, i přes nepoměrně nižší celkovou tělesnou hmotnost družstva, předvedl velmi dobrý výkon a sklidil obdiv všech přítomných. Pod dvou disciplínách byl tedy stav nerozhodný, 1 : 1.

3. disciplína – 4 úseky silově vytrvalostního charakteru

Do třetí disciplíny vstupoval český výběr s dobrým pocitem, jednak nás těšil zatím vyrovnaný stav a jednak bylo jasné, že tato poslední a rozhodující disciplína připomíná charakterem úseků závody, ve kterých máme velkou praxi a světově nejlepší výsledky. Nic však nebylo rozhodnuto předem.

  • První úsek štafety – výstup po žebříku na čas, nahrával spíše japonskému týmu, nakonec ale český borec Vít Malenovský předvedl skvělý výkon a úsek dokončil ve shodném čase s japonským soupeřem.
  • Druhý úsek štafety – průchod lepenou dřevěnou deskou pomocí palice, a to 3x za sebou, byl jasnou doménou českého závodníka Miroslava Šína, který maximálně využil fyzickou převahu a získal pro národní výběr cenný náskok za užaslého přihlížení poroty.
  • Třetí úsek štafety – nyní již s pohodlným časovým náskokem, představoval transport živého figuranta nízkým tunelem. Tohoto úkolu se zdárně ujal Roman Viej, který nezaváhal a udržel bezpečný náskok.
  • Ve čtvrtém úseku již nezbývalo, než získanou výhodu udržet a dopravit figuranta po předepsané dráze do cíle, a to jakýmkoli způsobem vhodným pro transport osoby v otevřeném terénu. Zde si náš závodník Petr Moleš mohl vychutnat triumf na takto exotické půdě, navíc pod optikou mnoha televizních kamer.

Naši předvedli skvělý výkon a celá soutěž byla napínavá až do konce. Nakonec Češi porazili Japonsko 2 : 1.

Sportovci si přivezli z Japonska nejen cenné vítězství, ale také mnoho netradičních sportovních zážitků a kulturních obohacení.

Celý záznam soutěže, který odvysílala 1. ledna 2018 japonská televize a který nám bude poskytnut, můžete shlédnout po 5. lednu 2018 i na našem webu.  Krátký sestřih soutěže je k dispozici na facebooku HZS ČR již nyní https://www.facebook.com/stanislav.kalvoda/videos/1972352109692525/

Autor textu a vedoucí výpravy: kpt. Ing. Bc. Jan Pecl
odbor IZS a výkonu služby, MV-GŘ HZS ČR

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář