Královehradecký Krimi Z domova Zprávy podle krajů

U Hájemství hořelo v lese, hasiči dopravovali vodu na místo z přehrady Les Království

Na katastrálním území části obce Hájemství došlo k požáru lesního porostu na ploše asi 1,5 hektaru. Na místo bylo povoláno celkem osm jednotek požární ochrany a na základě toho byl vyhlášen druhý poplachový stupeň. Oznamovatel měl vidět kouř vycházející z lesa. Hasiči nejprve provedli průzkum, aby zjistili, odkud kouř vychází a jaká je příčina.

Místo požáru bylo obtížné nalézt a terén pro příjezd hasičské techniky byl náročný. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že hoří suchá tráva, lesní hrabanka a jehličnaté podúrovňové stromy ve vysokokmenném lese. Požárem byly zasaženy též spodní části kmenů jehličnatých stromů (borovice, modříny, smrky atd.). Jednotkám se podařilo požářiště obehnat a začaly postupně okopávat okolní půdu, aby se nemohl oheň rozšířit dál. Požár se podařilo zlikvidovat až po více než šesti hodinách zásahu. Hasební zásah byl složitý v tom, že hasiči zasahovali ve stráni, která byla pokrytá kameny a spadlými větvemi. Požár byl uhašen nasazením několika proudů C a vysokotlakou vodou. Voda na místo požáru byla dopravována kyvadlovou dopravou z přehrady Les Království, kde bylo zřízeno čerpací stanoviště.

Na místě události bylo nalezeno ohniště ohraničené kameny. Příčinou požáru bylo nedbalostní jednání nezjištěné osoby, která manipulací s otevřeným ohněm způsobila požár. Přímá škoda způsobená požárem byla předběžně vyčíslena na částku cca 6 tisíc korun, uchráněné hodnoty byly odhadnuty na 70tisíc korun. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

autor: por. Libor Halouzka, DiD., por. Martina Götzová
foto: HZS Královéhradeckého kraje

 

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz

Napsat komentář