Auto-Moto Cestování Doprava Krimi Moravskoslezský Pomáháme Složky IZS Z domova Zprávy podle krajů

Ostravští hasiči věnovali dívenkám po nehodě plyšové dráčky Hasíky

OSTRAVA – Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) vyjely  v podvečer do Ostravy-Staré Bělé k nehodě dvou osobních automobilů – Škoda Fabia a Renault Fluence, která si vyžádala jedno zranění pasažérky v renaultu. Hasiči věnovali dvěma menším školačkám, účastnicím nehody, dva plyšové dráčky Hasíky pro uklidnění.

Hasíky vozí od roku 2016 k zásahům všechny jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Za dva roky již hasiči rozdali dětem u požárů, nehod a dalších zásahů více než stovku těchto hraček.

Oběma dívenkám (i jejich mamince-řidičce), které vyvázly z havarované fabie jen s utrženým levým předním kolem a bez zranění, se hezky vyvedená hračka líbila. Alespoň chvílemi mohly zapomenout na děsivou nehodu i na kontrolní prohlídku zdravotního stavu lékařem ZZS MSK přímo v sanitce.

Hasiči zabezpečili obě havarovaná vozidla (renault jezdil na LPG), která po střetu zůstala na silnici, před požárem. Na menší únik provozních kapalin na silnici použili nasákavý sorbent. Fabii silou svých paží odtlačili mimo silnici a donesli k ní i čtvrté, odtržené kolo. Pro havarovaný renault přijela odtahová služba, hasiči asistovali při jeho naložení. Nakonec místo nehody uklidili.

Policie ČR řídila během hasičského zásahu kyvadlově silniční dopravu v ulici Na Lukách, která byla plná českých a polských osobních automobilů, vracejících se z mošnovského letiště po víkendových Dnech NATO 2018.

Více než dvěma stovkami malých plyšových hraček v podobě zelených dráčků Hasíků osadili v roce 2016 svá zásahová vozidla profesionální hasiči v Moravskoslezském kraji, a to hlavně kvůli prvotní psychické pomoci dětem, ohrožených stresem, např. po dopravní nehodě. Na každém vybraném vozidle HZS MSK (minimálně dvě na každé z 22 stanic HZS MSK) se jich nyní vozí celkem pět.

Je to výsledek aktivity výjezdových hasičů ve spolupráci s psychologickým pracovištěm HZS MSK. Zelený dráček Hasík s červenou přilbou mj. symbolizuje dlouhodobý projekt neformální výuky žáků druhých a šestých tříd základních škol v požární prevenci a ochraně obyvatelstva hasičskými instruktory v Moravskoslezském kraji a dalších regionech ČR (více: www.hasik.cz).

Předáním plyšového dráčka zraněnému, šokovanému dítěti, prožívajícímu bolest a psychickou zátěž, mohou hasiči velmi významně pomoci od prožívaných traumat nebo odvést pozornost od okolního neštěstí, zranění příbuzných, kamarádů, spolužáků. Hračka může posloužit jako prostředek k navázání důvěry mezi hasičem a dítětem, dítě může uklidnit a přestane se bát.

 

autor: Petr Kůdela

foto: HZS MSK

 

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz

Napsat komentář