Cestování Doprava Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Sport Středočeský Technika Tipy na výlet Turistika Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

Známe výherce soutěže o jarní vyhlídkový let s pilotem Janem Švestkou z Aeroklubu Chomutov

CHOMUTOVSKO – Vážení čtenáři, redakce agentury JV PRESS.cz ve spolupráci s pilotem Janem Švestkou z Aeroklubu Chomutov ukončila a vybrala výherce zajímavé soutěže, tentokrát na téma letectví…

Letiště Chomutov se nachází na západním okraji města u obce Pesvice a má statut veřejného vnitrostátní letiště a neveřejného mezinárodního letiště je oblíbeným cílem jak pilotů, tak také zájemců o vyhlídkové lety kolem města a jeho okolí, nebo pilotní výcvik. Vznik letiště se datuje do roku 1947. Svou polohou a dvěma přistávacími drahami se řadí k nejlépe situovaným letištím Ústeckého kraje.

Z letiště Chomutov je možné uskutečnit vyhlídkové lety nad městem a jeho okolí a na blízká zajímavá místa jako jsou Krušné hory a Klínovec, nebo hnědouhelná pánev. A právě takový pohled z ptačí perspektivy se naskytne našemu výherci.

Správná odpověď je: Letiště Pesvice má 2 travnaté dráhy o délkách 1200 x 40 a 830 x 40 metů.

Výhercem se stává pan Vladislav Kučera

 

„Provozujeme veřejné vnitrostátní letiště s travnatým povrchem. Letiště je možno využívat ve dne či v noci i pro výsadkovou činnost. Po domluvě je možnost také hangárování letadel. Na letiště mohou letouny, vrtulníky, kluzáky, ultralehká letadla a po dohodě balóny či vzducholodě.“

Letiště provozuje občanské sdružení, které se stará o údržbu čtyřiceti hektarů travnatých ploch a jeho členové mimo jiné drží o víkendech a svátcích osmihodinovou službu na věži. Očekává se, že mezinárodní klientela přinese aktivistům peníze ve formě poplatků za hangárování. Nový status by mohl aeroklubu pomoci také při získávání financí na stavbu asfaltové ranveje. Také návrh ministerstva vnitra předpokládá, že počet spojů mimo Schengenský prostor stoupne o 15 – 20 letů ročně, což v případě malých letadel dělá maximálně 160 lidí včetně členů posádky. Pasažéři ale nebudou muset kvůli odbavení cestovat do Vodochod nebo do Kbel jako dosud.

Chomutov totiž kromě práva mezinárodního provozu získá také status hraničního přechodu. Policisté a celníci budou mít na letišti sice svou kancelář, ta ale zůstane neobsazena. Muži zákona přijedou odbavit cestující jen na objednání. Chomutov se stal devatenáctým letištěm v Česku s mezinárodním provozem. Veřejných je ale jen šest z nich – kromě pražské Ruzyně ještě Brno, Karlovy Vary, Mnichovo Hradiště, Ostrava a Pardubice.

Z letiště Chomutov je možné uskutečnit vyhlídkové lety nad městem a jeho okolí a na blízká zajímavá místa jako jsou Krušné hory a Klínovec, nebo hnědouhelná pánev.

A právě takový pohled z ptačí perspektivy se naskytne našemu výherci Vladislavu Kučerovi. GRATULUJEME.

 

Autor: Tomáš Pitterling a Honza Vraný
Foto: aeroklub Chomutov

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz

Napsat komentář