Finance Kultura Technika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Budovu výtahu na Pastýřskou stěnu v Děčíně čeká demolice

DĚČÍN – Město Děčín chce vylepšit zázemí via ferraty na Pastýřskou stěnu. Prvním krokem bude demolice zchátralé budovy výtahu. Nyní se připravují podmínky výběrového řízení na zpracování studie o návrh využití území v dolní části ferraty.

Demolice budovy výtahu proběhne v termínu od 18. listopadu do 20. prosince 2019. V době demolice bude úplně omezen průchod chodců na chodníku kolem via ferraty. Současně bude i uzavřen pravý jízdní pruh ve směru ke kruhovému objezdu. Demoliční práce provede firma Zemní a dopravní stavby Hrdý Milan s.r.o. Firma si stavbu převezme v pondělí 18. listopadu. Kromě zbourání budovy budou vyklizeny také trosky výtahu uvnitř skály.

„Jedinečná via ferrata v centru města je důležitým turistickým cílem. Návštěvníkům ferraty chceme nabídnout lepší zázemí při nástupu na skálu a zároveň chceme, aby tento prostor vypadal dobře,“ říká primátor města Jaroslav Hrouda s tím, že podmínky výběrového řízení na zpracování studie musí schválit rada města. Vítěz poté zpracuje také projektovou dokumentaci.

Výtah na Pastýřskou stěnu začal turisty vozit v roce 1983. Příliš velký zájem o něj ale nebyl, přístup k němu nebyl bezbariérový, lidé museli k výtahu vystoupat desítky schodů. Výtah měl také malou kapacitu, pouze dvanáct osob. Kromě toho se kvůli vlhkému prostředí potýkal s řadou technických problémů. Několik let ho provozoval děčínský dopravní podnik, platilo se v něm jízdné jako v autobuse, výtah měl také obsluhu.

V roce 2005 chtěla tehdejší děčínská radnice výtah ve skále obnovit, to se ale přes velkou snahu nepodařilo. Zázemí výtahu je proto již přes dvacet let nepřístupné a v dezolátním stavu.

Autor: Luděk Stínil

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář