Horská služba ČR Královehradecký Krimi LZS Policie Pomáháme Složky IZS Technika Turistika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

Počasí si zahrávalo a nadále zahrává s turisty v Krkonoších


KRKONOŠE – Neděle a včerejšek zavedl krkonošské horské záchranáře opět do hřebenových partií hor, zachraňovat turisty v nesnázích.

V neděli mezi 10 a 11 hodinou obdrželi záchranáři informaci o sklouznutí turistky úbočím Sněžky na polskou stranu do Kotle Lomniczki. „Pád utrpěla při pohybu po uzavřené Jubilejní cestě na Sněžku, v úseku kde jsme prováděli v posledních letech již několik obdobných záchranných akcí.“ Dodal k upřesnění místa nehody pecký záchranář T. Novák.

V podvečer se rozběhla záchranná akce také ve Špindlerově mlýně, kde z důvodu zledovatělého terénu uvízli na cestě Česko – Polského přátelství, v úseku mezi Špindlerovkou a Poledním kamenem, tři návštěvníci hor. Opět se jednalo o lokalitu, která je za podmínek zledovatělých cest na hřebenech Krkonoš, zcela typickou pro uváznutí turistů, a nebo nedobrovolný výlet na polskou stranu hor.

Do třetice včera, kolem poledne, zasahovali za pomoci transportní techniky horskoslužebníci z Pece na vrcholu Sněžky. Transportovali dvě dvojice vyčerpaných, a ne zcela dobře vybavených turistů z vrcholu do Pece pod Sněžkou.

Přesto, že Horská služba varuje , vyzývá a informuje, stále se najdou jedinci, kteří se vydají na horskou tůru nedostatečně nebo nevhodně vybaveni. Často podcení nástrahy meteorologické situace, nebo přecení své síly.“ Dodávají jednohlasně záchranáři účastnící.

Autor: Marek Fryš
Horská služba ČR

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz