Auto-Moto Doprava HZS Krimi Složky IZS Středočeský Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

OBRAZEM: Náhodní svědci zachránili řidiče z hořícího vozu na Nymbursku

NYMBURSKO – Dnes dopoledne zasahovali hasiči na Nymbursku u dvou vážných dopravních nehod. Při jedné z nich došlo k následnému požáru vozidla, ve kterém zůstal zaklíněný řidič. 

Událost byla na linku tísňového volání HZS Středočeského kraje ohlášena několik minut po půl desáté s tím, že na silnici číslo 330 za výjezdem ze Sadské směrem k obci Zvěřínek se střetla dvě osobní auta a v jednom z nich je řidič, který se sám nemůže dostat ven.

Operační středisko k události vyslalo profesionální hasiče z Poděbrad a Nymburka a jednotku sboru dobrovolných hasičů obce Sadská. V průběhu jízdy k zásahu bylo jednotkám upřesněno, že zraněného řidiče se náhodným svědkům podařilo dostat z vozidla tovární značky Trabant, které už v té chvíli bylo v plamenech.

Po příjezdu na místo se hasiči zaměřili na likvidaci požáru pomocí vysokotlakého proudu. Zároveň začali s ošetřováním vážně zraněného a popáleného řidiče, což prováděli až do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Lékař následně rozhodl, že bude nutné na místo povolat vrtulník letecké záchranné služby, který pak muže transportoval na popáleninové centrum do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Druhý řidič byl převezen do nemocnice sanitním vozidlem.

Velké poděkování patří dvěma řidičům, kteří neváhali a s nasazením vlastního života dokázali z hořícího vozidla vyprostit zraněného řidiče před příjezdem záchranných složek.

Informaci o druhé nehodě, která se stala u Pískové Lhoty hned za odbočením ze staré hradecké silnice směrem k exitu 35 na dálnici D11, přijala operátorka tísňové linky minutu před jedenáctou hodinou.

K havárii osobního vozidla, ve kterém po bočním nárazu do stromu zůstala tříčlenná posádka s nutností vyproštění, vyjela jednotka HZS Nymburk. Na pomoc vyrazili i hasiči z Poděbrad, kteří se vraceli od nehody u Sadské. Zároveň byl zdravotnickou záchrannou službou aktivován vzlet vrtulníku, protože bylo zřejmé, že zranění u jedné osoby jsou vážnějšího charakteru.

Poděbradská jednotka byla na místě za šest minut od ohlášení, přičemž velitel zásahu při průzkumu zjistil, že dvě osoby jsou už mimo vozidlo a třetí bude nutné vyprostit pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Hasičům se podařilo osobu po deseti minutách vyprostit a předat do péče zdravotníkům. Vzhledem k většímu počtu zraněných pomáhali hasiči společně s policisty při jejích ošetřování. Po příletu vrtulníku zajistili hasiči místo pro přistání a pomohli ještě s přenesením pacienta na palubu.

V obou případech byly komunikace po celou dobu zásahu zcela uzavřeny.

FOTOGALERIE… 

Autor: nprap. Petr Svoboda

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *