HZS Karlovarský Krimi Složky IZS Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

V Ostrově hořela střecha základní školy! Příčinou požáru byla manipulace se zábavní pyrotechnikou

OSTROV – Požár zasáhl střechu budovy základní a mateřské školy v Ostrově na Karlovarsku. Hořet zde začalo v noci z pátku na sobotu. Oheň na střeše oznámili svědci na tísňovou linku krátce po půlnoci.

Hasiči po příjezdu na místo potvrdili, že vidí plameny v nejvyšším patře budovy. Oheň zasáhl dřevěné krovy pod plechovou střechou, v místě požáru byla velmi malá viditelnost a vysoké teploty, oheň se šířil dál do dřevěné konstrukce střechy. Vyhlášený byl druhý stupeň požárního poplachu, na likvidaci požáru hasiči použili také speciální řezací a hasicí zařízení Cobra.

Do dvou hodin od nahlášení měli hasiči požár pod kontrolou, plameny se dál nešířili, zasaženo bylo zhruba 30 metrů střechy. Zásah byl ukončený v ranních hodinách, během dopoledne se na místo vrátili hasiči, aby na žádost vedení Města Ostrov pomohli s provizorním zakrytím poškozené střechy. Zároveň se na místo vrátil i vyšetřovatel požárů, který jako pravděpodobnou příčinu vzniku požáru určil manipulaci se zábavní pyrotechnikou. Předběžná škoda je odhadnuta na 800 tisíc korun.

Používání zábavní pyrotechniky výrazně zvyšuje riziko vzniku požáru. Hasiči proto radí používat tuto pyrotechniku s maximální opatrností, ideálně přenechat používání pouze odborně způsobilým osobám. Při domácím použití je nutné dodržovat zásady, jak s pyrotechnikou nakládat co nejbezpečněji.

Především kupovat tuto pyrotechniku, která má odpovídající povolení a atesty a je k ní přibalen návod na použití v českém jazyce. Stejně tak je potřeba manipulovat s pyrotechnikou zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů.

Pokud dojde k selhání této pyrotechniky a následně ke vzniku mimořádné událostí, je na místě bez zbytečného prodlení obrátit se o pomoc na tísňovou linku 112 či 150.

Zdroj: HZS Karlovarského kraje

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář