Kultura Tipy na výlet Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů Zvířata

Dvojice aligátorů v ústecké ZOO byla z venkovní expozice převezena do teplého zimoviště

ÚSTÍ NAD LABEM – V pondělí 22. října proběhlo historicky nejpozdnější stěhování aligátora amerického Libora a samice Adély do teplého zimoviště. Vzhledem k tomu, že jsou obě zvířata chována odděleně, trval transport o něco déle, protože pracovníci zoo je odchytávali a převáželi postupně.

„Vzhledem k teplému a slunečnému podzimu mohli být oba aligátoři ve svých venkovních expozicích o několik týdnů déle než je obvyklé,“ vysvětluje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová. „Libora mohou návštěvníci již desítky let vidět na stejném místě, na rozcestí k pavilonu opic ve spodní části zoo. Většinou zde nehybně leží, což návštěvníci někdy nelibě, někdy s humorem, komentují. Nicméně v letošním roce byl k vidění i v přední části expozice. Jeho aktivitu si vysvětlujeme umístěním Adély o několik desítek metrů níže, takže pravděpodobně reagoval na přítomnost samice. Ta má svůj letní byt v  upraveném bazénu v prázdném výběhu pro tapíry, kde probíhá rekonstrukce,“ popisuje Věra Vrabcová.

Libor je obyvatelem ústecké zoo od roku 1974, kdy byl zakoupen od soukromého chovatele za 670 korun československých ve stáří cca 3-4 roky. Adéla je mnohem mladší a menší, přišla v roce 2013 ze záchranného centra Zoo Plzeň jako pětiletá. „Kvůli rozdílu ve velikosti a hmotnosti se obáváme, že by jí samec mohl ublížit, proto žijí každý zvlášť, nejen ve venkovních expozicích, ale i v zimovišti,“ uvádí Nikola Roštejnská.

„Ode dneška je čeká zhruba sedmiměsíční pobyt ve vytápěném objektu, kde je udržována teplota cca 27°C, vyhovuje i dostatečná vlhkost, prostor souše je vyhřívaný podlahovým topením, k dispozici mají bazén s vodou o teplotě cca 18-20°C. Častěji zde přijímají potravu, dáváme jim zejména hovězí maso, kuřata či sladkovodní ryby, kvůli přísunu kolagenu a vápníku i vepřová kolínka, menší Adéle předkládáme i potkany nebo myši. Intervaly krmení se liší podle množství, Libor jednou za tři týdny spořádá cca 5-6 kg, krmná dávka Adély je pochopitelně nižší,“ sděluje Nikola Roštejnská.

I letos proběhlo stěhování podle předem stanoveného scénáře a díky tomu, že se pravidelně opakuje, je to pro chovatele a ostatní pracovníky zoo již rutinní záležitost.

„Nejdůležitější je přetáhnout zvířeti přes hlavu smyčku z lana a s jeho pomocí jej vtáhnout do dlouhé bedny. Ta se naloží na auto a odveze do horní části zoo, kde je pavilon zimoviště (bohužel nepřístupný pro návštěvníky zoo) umístěn,“ popisuje ředitel zoo Roman Končel. „Vzhledem k tomu, že jsme letos díky podpoře účastníků SEAT ProRace Golf Tour 2017 pořídili váhu potřebnou pro sledování jejich hmotnosti, převoz proběhl se zastávkou u pavilonu slonů. Po odečtení bedny jsme zjistili, že Libor váží 146 kg, Adéla je o 110 kg lehčí. Pak už nic nebránilo tomu vyložit oba aligátory pěkně v teple. Kromě nich byly letos do objektu zimoviště již přestěhovány např. želvy ostruhaté či majny Rothschildovy,“ dodává Roman Končel.

Autor: Věra Vrabcová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

2 Replies to “Dvojice aligátorů v ústecké ZOO byla z venkovní expozice převezena do teplého zimoviště

  1. Pingback: blote borsten

Napsat komentář