Královehradecký Krimi Pátrání Policie Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů Zvířata

KRIMI: Žena z Rychnovska si vyhlédla k adopci roztomilé pětiměsíční štěně Maltézského psa z Ukrajiny! Nemá pejska ani peníze…

RYCHNOVSKO – Po čtyřnohém kamarádovi zatoužila třiapadesátiletá žena z okresu Rychnov nad Kněžnou. Na facebookových stránkách si vyhlédla k adopci roztomilé pětiměsíční štěně Maltézského psa z Ukrajiny.

Prodávající zkontaktovala prostřednictvím Messengeru a po výměně několika zpráv projevila o adopci pejska zájem. Přes aplikaci WhatsApp jí během pár dní kontaktovala přepravní společnost, která měla zajistit přepravu štěněte do České republiky. Podle jejich instrukcí si žena do telefonu nainstalovala aplikaci WorldRemit, vyplnila údaje o své platební kartě a prostřednictvím této aplikace zasílala platby. Za pejska nejdříve zaplatila základní poplatek, poté poplatek za klec, pojištění, krmení a povolení k přicestování do republiky. Celkem tak žena zaplatila 38 tisíc korun, avšak pejska do dnešní doby neobdržela.

Rychnovští policisté tento případ šetří pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, za což hrozí pachateli v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky.

Obzvláště živá zvířata se proto vyplatí kupovat u chovatele osobně. Před nákupem ověříte jejich zdravotní stav nebo i to, v jakých podmínkách jsou chována. Apelujeme na občany, buďte při nákupu přes internet velice obezřetní a ověřte si na internetu spolehlivost a recenzi prodejce.

Několik rad při nákupu přes internet:

  • Zadejte údaje o společnosti nebo jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Díky tomu můžete zjistit, jaké zkušenosti s nimi mají jiní lidé.
  • Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka. Jistě nedáte peníze na ulici neznámému člověku s příslibem, že Vám v budoucnu dodá věc. Na internetu tak však řada uživatelů činí. Platbu předem provádějte jen tehdy, pokud jste si jisti, že jednáte s důvěryhodným dodavatelem.
  • Nezasílejte finanční prostředky platebními službami (jako například Western Union, WorldRemit, PayPal) neznámým osobám.
  • Mezi obvyklé znaky podvodu patří špatná jazyková úprava, požadavek platby předem v hotovosti či převodem, další požadavky na platby pod smyšlenou záminkou (clo, pojištění, přibalení většího počtu kusů výrobku) a tak podobně. Pamatujte si, že pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není!
  • Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit. Nicméně prověřit si předem toho, komu mám poslat peníze, zabere na internetu jen několik minut a může to ušetřit spoustu starostí a zachránit spoustu peněz.

Pokud se však stanete obětí podvodu, obraťte se na policii.

Autor: por. Ing. Eliška Pospíšilová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz