Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Kultura kulturní akce Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha společenská akce Středočeský Technika Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

Dnes je první svátek vánoční – Boží hod, který představuje pro křesťany nejdůležitější vánoční den, kdy oslavujeme narození Ježíše Krista

ČESKO – Dnes je první svátek vánoční – Boží hod, který představuje pro křesťany nejdůležitější vánoční den, kdy oslavujeme narození Ježíše Krista.

V kostelích se na připomínku příchodu Mesiáše stavějí betlémy. Tradiční jsou také vánoční hry, připravované většinou jako pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled.

Památka narození Páně se slavila 25. prosince v Římě, součástí liturgie celé západní církve se stala od 7. století. Východní církev světila od 4. století slavnost Epifanie neboli „slavné zjevení se Božího Syna v těle“. Tento byzantský svátek Narození Páně připadal na 6. ledna.

V  tyto dny věřící častěji navštěvovali kostely a přistupovali četněji ke svatému přijímání – slavili tedy „duchovní hody“. Odtud označení svátku Boží hod. Také na stole se objevovala hojnost různorodých pokrmů a každý se mohl najíst do sytosti.

O narození Ježíše se píše ve dvou evangeliích – Matoušově a Lukášově. První vypráví o mudrcích a jejich darech, druhý o dítěti položeném do jeslí a o pastýřích, kteří se mu přišli na výzvu anděla poklonit.

Věřící by měli na Boží hod v tichu, klidu a míru rozjímat o příchodu Mesiáše na svět.

Zdroj: Biskupství Českobudějovické

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz