HZS Olomouckého kraje
Olomoucký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Velkokapacitní povodňové čerpadlo HFS SOMATI opět v ostrém zásahu

MOSTKOVICE – Dvě jednotky hasičů Olomouckého kraje se v průběhu posledních hodin zapojily do odstranění hrozícího nebezpečí zatopení části objektů v Mostkovicích.

Prozatím z nezjištěných důvodů došlo k poruše na stavidlech rybníku pod hrází a návazně na to k rozlivu na volnou plochu, ale částečně i do hospodářských objektů s hrozícím rozšířením.

Operační středisko o situaci na místě bylo informováno krátce před půl šestou večerní v sobotu 20.1.2018. K místu vyrazila místní jednotka Mostkovice a profesionální jednotka požární stanice v Prostějově společně za účasti řídícího důstojníka územního odboru.

Hasiči po celkové analýze situace rozhodli o nasazení speciálního povodňového čerpadla HFS SOMATI. Dle výpočtů vlastníka rybníků a propočtu s komunikaci s hasiči za využití mapových podkladu vycházely prognózy čerpání na necelých deset hodin. Hasiči speciální čerpadlo uvedli v provoz krátce po osmé hodině večerní, pokles o zhruba 35 cm docílili půl hodiny po půlnoci a celkové čerpání skončilo k 01:00 21.1.2018.

Speciální povodňové čerpadlo bylo téměř po roce (únor 2017 Olomouc-zatopený autosalon) opět nasazeno do ostrého využití v pomoci při eliminaci nebezpečných stavů.

zdroj: Zdeněk Hošák   tiskový mluvčí    

foto: HZS Olomouckého kraje

redaktor: Tomáš Pitterling

HZS Olomouckého kraje HZS Olomouckého kraje HZS Olomouckého kraje HZS Olomouckého kraje HZS Olomouckého kraje

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz